6 grudnia Kinoteka zaprasza na obchody swoich 15 Urodzin – całodniowy event zorganizowany z okazji jubileuszu Kina. Kinoteka chce świętować wraz ze swoimi widzami i sympatykami, dlatego przygotowała szereg atrakcji dla dorosłych i dla dzieci.
Już 6 grudnia Kinoteka rozwinie, przeznaczony na szczególne wydarzenia, czerwony dywan. To po nim wejdą goście, którzy będą chcieli wraz z Kinoteką świętować ten wyjątkowy dzień. Będzie to doskonała okazja do spotkania ze sztuką filmową (Kinoteka zaplanowała ok. 40 projekcji), ale nie tylko. Sporo bowiem będzie się działo także poza salami kinowymi. Liczne konkursy i animacje dla dzieci, to tylko niektóre atrakcje.
Kinoteka przygotowała na ten szczególny dzień wiele zaskakujących niespodzianek. Świętowanie będzie tym milsze, że bilety na wszystkie seanse w tym dniu będą kosztować jedynie 15 zł!
Poniżej przedstawiamy kilka tytułów, które pojawią się tego dnia na naszych ekranach. Pełny repertuar już wkrótce w kasach Kina lub na www.kinoteka.pl
Premierowo:
Kochajmy się od święta|Love the Coopers| reż. Jessie Nelson
Zwiastun PL: https://www.youtube.com/watch?v=umVPJFwWeyg
Obsada: Alan Arkin, John Goodman, Diane Keaton
„Kochajmy się od święta” to zwariowana, pełna świątecznego uroku komedia o najpiękniejszym dniu w roku, którego nie zepsuje nawet rodzinna katastrofa. Cztery pokolenia rodziny Cooperów spotykają się jak co roku przy świątecznym stole, ale tym razem skrzętnie skrywane rodzinne sekrety wyjdą na jaw, a bombki mogą eksplodować.
Senior rodu Bucky poważnie rozważa spędzenie świąt w towarzystwie młodziutkiej kelnerki z okolicznej knajpy. Jego córka wraz z mężem wciąż udają perfekcyjne małżeństwo, mimo iż coraz częściej mają ochotę okładać się choinką. Ich syn nie może zapanować nad uroczą acz niesforną czteroletnią córeczką, która klnie jak szewc. Jego siostra, piękna i samotna, by uniknąć rodzinnych komentarzy, zaprasza na kolację przypadkowo poznanego żołnierza, którego przedstawia jako narzeczonego.
Duke of Burgundy. Reguły pożądania| reż. Peter Strickland
Zwiastun PL: https://www.youtube.com/watch?v=7yBnO64PDIc
Obsada: Chiara D’Anna, Sidse Babett Knudsen, Kata Bartsch
Subtelna, hipnotyczna, porażająca wizualnie opowieść o powiązaniach miedzy miłością i pożądaniem.
W świecie bez mężczyzn, dwie piękne, zakochane w sobie kobiety prowadzą erotyczną grę, testując granice swojego związku. Scenariusz porusza kwestię najróżniejszych związków międzyludzkich i tego, jak dopasowujemy się do wyobrażenia, jakie mają o nas inni. Nieważne, czy dotyczy to podejmowania codziennych decyzji, czy odgrywania ról w sypialni, to albo jesteśmy poddawani presji dorastania do czyichś oczekiwań, albo sami mamy potrzebę, by nasi bliscy spełniali oczekiwania, jakie w nich pokładamy.
Obserwujemy postępy perwersji: w pięknym pałacu ukrytym pośród lasów, kochanki oddają się sado-masochistycznemu teatrowi, odgrywają role, z których coraz trudniej im wyjść. Kobiecy świat nie jest jednak zredukowany do erotycznego wymiaru. Zostaje w nim jeszcze wiele miejsca na pasję i miłość.
W znacznie większym stopniu niż o uległości, jest to film o odgrywaniu ról i niemożności wyjścia z nich. Na uwagę, poza świetnie poprowadzoną i zaskakująca narracją, zasługuje też niepokojąca muzyka zespołu Cat’s Eyes.
Jesteśmy Waszymi przyjaciółmi| reż. Hubert Sauper
Poruszający przykład współczesnej filmowej odysei, w której Hubert Sauper, nominowany do Oscara za głośny Koszmar Darwina, relacjonuje powstanie najmłodszego państwa świata – Sudanu Południowego. Sauper wyrusza w podróż do Afryki z Francji małym samolotem. Patrzy na Afrykę z lotu ptaka, rejestrując kamerą bezgraniczne połacie ziemi, w której piękno i dziewiczość mieszają się z przerażającą biedą, wojnami i szaleńczymi etnicznymi rzeziami ludzi, a dziecięce zabawy kontrastuje z przeczuciem nadchodzącej apokalipsy.
Film dostarcza szokującego, choć bardzo głębokiego wglądu nie tylko w prawdziwy obraz drugiego co do wielkości kontynentu świata, lecz przede wszystkim we współczesny kolonializm. Pełen wizualnych metafor film jest elektryzującą konfrontacją nie tylko z zapadającymi głęboko w pamięć obrazami, lecz przede wszystkim z nami – białymi, mieszkańcami zachodniej cywilizacji, którzy od lat rozgrywają tu własne partykularne interesy, są odpowiedzialni za krwawe polityczne konflikty i wojny i nadal traktują Afrykę z poczuciem wyższości i pogardy.
Na ekranie:
Czerwony Pająk| reż. Marcin Koszałka
Zwiastun PL: https://www.youtube.com/watch?v=iFc83zGavzw&feature=youtu.be
Obsada: Filip Pławiak, Adam Woronowicz, Julia Kijowska
Wstrząsająca historia PRL-owskiego seryjnego mordercy polującego na ofiary w latach 60. XX wieku. Scenariusz zainspirowały dwie postaci z miejskich legend. Lucjan Staniak („Czerwony Pająk”) to nigdy nie istniejący seryjny morderca, który trafił do światowej literatury kryminalistycznej jako postać autentyczna. Karol Kot („Wampir z Krakowa”), jeden z najmłodszych znanych na świecie seryjnych morderców, pod koniec lat 60. stał się prawdziwą gwiazdą mediów. Obie postaci zainspirowały twórców do stworzenia oryginalnej, trzymającej w napięciu fikcyjnej opowieści o naturze zbrodni.
Karol (Filip Pławiak) jest zwyczajnym nastolatkiem. Pochodzi z dobrego domu, odnosi sukcesy wsporcie, zakochuje się. Punktem zwrotnym w jego życiu jest moment, gdy przypadkiem staje się świadkiem morderstwa. Kierowany ciekawością, zaczyna śledzić zabójcę. Morderca okazuje się… weterynarzem (Adam Woronowicz). Karol wchodzi z nim w bardzo silną i emocjonalną relację mistrz – uczeń. W ten sposób odkrywa potrzebę, której istnienia nie był świadomy lub nie miał odwagi, czy możliwości jej nazwać. Weterynarz staje się jego nauczycielem w sztuce zabijania. Jednak gdy nadejdzie dzień próby, student stanie przed niezwykle trudnym wyborem.
Makbet| reż. Justin Kurzel
Zwiastun PL: https://www.youtube.com/watch?v=u4S9Nb84-x8&feature=youtu.be
Obsada: Michael Fassbender, Marion Cotillard, David Thewlis
Wiedźmy przepowiadają wracającemu z wojennej wyprawy lordowi Makbetowi świetlaną przyszłość. Makbet to ponadczasowa opowieść o żądzy władzy, zdradzie, pasji, ambicji i szaleństwie. Prorocze słowa czarownic spełnią się, ale jego droga na tron spłynie krwią, a korona na jego skroniach okupiona zostanie szaleństwem. Krwawa gra o tron w średniowiecznej Szkocji z Michaelem Fassbenderem i Marion Cotillard w rolach głównych.
Temat drogi do władzy po trupach pozostaje boleśnie aktualny. W tym filmie czuje się wyraźnie, że język jest narzędziem manipulacji. Walka o wpływy i przywileje potrafi korumpować na masową skalę i niszczyć ludzkie życia. Ekonomiczne zawirowania, o jakich słyszymy na przestrzeni ostatnich kilku lat, sprawiają, że historia Makbeta wybrzmiewa tym donośniej.
Magazyn Law Business Quality jest jednym z partnerów urodzin warszawskiej KINOTEKI.