Każda osoba szukająca własnego mieszkania prędzej czy później staje w obliczu dylematu związanego z jego ceną. Koszt nieruchomości z pozoru bardzo podobnych potrafi się jednak znacznie różnić. Od czego zatem zależy wartość inwestycji, która przekłada się na cenę oferowaną przez deweloperów?
Dobra lokalizacja to podstawa
Miejsce położenia inwestycji jest czynnikiem bardzo istotnym. Jednak w większości przypadków to nie odległość od centrum miasta ma największe znaczenie. Dużo większą rolę odgrywa skomunikowanie nieruchomości, zarówno pod kątem transportu miejskiego, jak i prywatnego. Ważny jest zatem stan okolicznych dróg dojazdowych, infrastruktura piesza oraz rowerowa, które wyznaczają czas dojazdu, niezależnie czy osiedle usytuowane jest na obszarze wielkiej metropolii, czy na terenach podmiejskich.
– Położenie geograficzne wpływa na ceny gruntów, które są istotnym kosztem realizacji inwestycji. W związku z tym ceny mieszkań na rynku pierwotnym w Krakowie kształtują się na średnim poziomie 6000-7000 zł/mkw., podczas gdy mieszkania w Katowicach zakupić można poniżej 5000 zł/mkw. – twierdzi Piotr Kijanka, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Grupie Deweloperskiej Geo – dodaje. Tego rodzaju różnice utrzymują się od lat a wpływ na to ma m.in. konkurencyjność w obrębie danego rynku
Bo standard i stan techniczny są w cenie
Standard osiedli mieszkaniowych w dużym stopniu uzależniony jest od technologii budowlanej, rodzaju materiałów, a także wykończenia inwestycji.
Ogólny design inwestycji jest już sprawą bardzo subiektywną i zależy w pewnym stopniu od panującej mody, jednak elementy dekoracyjne z reguły podnoszą jej wartość. Coraz częściej kupujący zwracają uwagę na jakość architektury, gdyż wygląd zewnętrzny budynku wpływa na prestiż inwestycji. Dlatego deweloperzy chcą przyciągnąć klientów również estetycznymi walorami swoich projektów.
Rozkład mieszkań i wygląd osiedla mają znaczenie
Przechodząc krok dalej, istotny jest także układ kompozycyjny samego osiedla oraz rozmieszczenie poszczególnych mieszkań. Zupełnie inną wartość będą miały mieszkania na parterze w porównaniu do wyższych kondygnacji. Przykładowo mieszkania położone na piętrach 1-3 są zazwyczaj o 3-10% droższe od tych, położonych na 5-10 kondygnacji. Podobną zależnością cechują się także lokale zorientowane na poszczególne kierunki świata, ponieważ odznaczają się one innym poziomem nasłonecznienia.
– Rozkład mieszkań to już odrębna kwestia. O ile w niektórych z nich jest możliwość przesunięcia czy dobudowania ścianek działowych, o tyle nie ma możliwości zmiany położenia ścian nośnych – dodaje przedstawiciel Grupy Geo.
Z tego względu warto dobrze przyjrzeć się rzutowi poszczególnych lokali, by wybrać taki, który odpowiada naszym oczekiwaniom oraz by uniknąć niepotrzebnych kosztów.
Sam budynek to nie wszystko
Nie należy zapomnieć także o kilku dodatkowych cechach, od których wielu kupujących uzależnia wybór inwestycji. Mowa tu m.in. o zabezpieczeniach typu monitoring, ochrona, rolety antywłamaniowe, a także kwestiach zwiększających komfort mieszkania na osiedlu, czyli na przykład powierzchnie zielone oraz tereny rekreacyjne wraz z placami zabaw.
Infrastruktura osiedla oraz jego układ są elementami nieodłącznie związanymi z wartością nieruchomości. Są one projektowane już na etapie wstępnych założeń budowlanych, by możliwie najlepiej zagospodarować przestrzeń inwestycji.
Wybierając mieszkanie warto zastanowić się, na jakich jego cechach najbardziej nam zależy, ponieważ mają one swoje bezpośrednie odzwierciedlenie w cenie nieruchomości. Może sie bowiem okazać, że kupując wymarzone „M”, płacimy również za coś, co nie ma dla nas większego znaczenia.