Coraz więcej zagranicznych producentów filmowych wybiera Polskę


Rok 2015 był całkiem udany pod względem liczby i jakości zagranicznych produkcji, które na miejsce realizacji wybrały Polskę. Zdjęcia u nas realizowały ekipy m.in. z Francji, Izraela, Indii, USA, Wielkiej Brytanii i Niemiec – poinformowała Film Commission Poland.

 

 

Polska przyciąga zagranicznych producentów różnorodnością lokacji oraz wysoką jakością usług polskich filmowców, ale na prawdziwy boom moglibyśmy liczyć dopiero w przypadku wprowadzenia zachęt finansowych, które funkcjonują w większości krajów europejskich, choćby u naszych sąsiadów – w Czechach, na Węgrzech czy na Litwie – oceniono w komunikacie prasowym Film Commission Poland.

Jak przypomniano, już na początku roku Anne Fontaine („Coco Chanel”, „Idealne matki”) realizowała na Warmii zdjęcia do francusko-polskiej koprodukcji „Agnus Dei” (na zdjęciach). W filmie, który swoją światową premierę będzie miał na festiwalu w Sundance, zagrały polskie i francuskie aktorki, m.in. Lou de Laâge, Agata Kulesza, Agata Buzek i Joanna Kulig.

Wiosną 20 dni zdjęciowych spędziła m.in. w Łodzi, Łebie i Krakowie ekipa polsko-niemiecko-francusko-belgijskiej koprodukcji o życiu Marii Skłodowskiej-Curie, reżyserowanej przez Marie Noelle. W rolę polskiej noblistki w filmie w międzynarodowej obsadzie wcieliła się Karolina Gruszka („Tlen”) – czytamy w komunikacie.

Według Film Commission Poland, lato przyniosło wzmożoną aktywność niemieckich producentów. W Mikołajkach i Mrągowie zrealizowano zdjęcia do serialu ZDF „Ein Sommer in …”. ARD i TVP podjęły współpracę przy serialu „Polizeiruf 110” („Telefon 110”), który kręcono w lipcu i sierpniu m.in. w przygranicznym Świecku. W lipcu zaczęły się też zdjęcia do nowej części serialu kryminalnego „Der Usedom-Krimi”, realizowanego po polskiej i niemieckiej stronie wyspy Uznam.

Prawdziwy wysyp zagranicznych produkcji nastąpił jednak jesienią. W Poznaniu zrealizowano zdjęcia do amerykańsko-polskiego thrillera „Chronology”, w którym zagrali William Baldwin (serial „Plotkara”, „Przystanek Manhattan”) i Danny Trejo („Maczeta”, „Od zmierzchu do świtu”) – podkreślono w informacji dla mediów.

Pałac Goetzów w Brzesku w Małopolsce gościł filmowców z Indii, którzy przez 6 dni realizowali zdjęcia do „Fitoor”, hinduskiej adaptacji „Wielkich nadziei” Charlesa Dickensa. Na planie pracowała ekipa ponad 40 Hindusów i niemal 80 Polaków. Z kolei 20 dni zdjęciowych w różnych zakątkach Polski (m.in. Zakopane, Wałbrzych, Kraków, Łeba) spędziła ekipa produkcji z południowych Indii, tzw. Kollywood, zatytułowanej “24”, z Suryą, gwiazdorem kina tamilskiego, w roli głównej.

Jesienią w Łodzi równocześnie odbywały się trzy duże plany zdjęciowe. „Powidoki” kręcił Andrzej Wajda („Ziemia obiecana”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”); Opus Film, producent „Idy”, dla izraelskiego partnera realizował 11 dni zdjęciowych do rozgrywającego się w latach 70. filmu „Past Life“ w reżyserii Aviego Neshera; a amerykańska reżyserka Martha Coolidge („Książę i ja”, seriale „Seks w wielkim mieście”, „Strefa mroku”, „Trawka”) realizowała „Music, War and Love”, którego producentem jest m.in. Fred Roos, producent takich filmów jak „Czas Apokalipsy” „Ojciec Chrzestny” czy „Między słowami”. W filmie wystąpili m.in. Adelaide Clemens (“Wielki Gatsby”), Connie Nielsen („Gladiator”), Toby Sebastian („Gra o tron”) oraz Stellan Skarsgård („Nimfomanka”). Z Łodzi produkcja przeniosła się do Krakowa, łącznie zaplanowano w Polsce 56 dni zdjęciowych.

Agnus Dei_fot_Anna_Wloch

Dla Małopolski i Krakowa koniec roku był także bardzo udany – oceniła Film Commission Poland. Pod Wawelem zrealizowano zdjęcia do amerykańsko-brytyjskiej biografii Marcina Lutra – „Luther”, produkowanej na zlecenie stacji PBS, w której w roli głównej wystąpił Padraic Delaney („Wiatr buszujący w jęczmieniu”, „Dynastia Tudorów”) oraz film fabularny „True Crimes” z laureatem dwóch Złotych Globów Jimem Carrey’em („Truman Show”, „Zakochany bez pamięci”, „Maska”) w roli głównej.

Ekipa spędziła w Krakowie 32 dni zdjęciowe, za reżyserię odpowiadał Grek Alexandros Avranas („Miss Violence”), scenariusz napisał Jeremy Brock („Powrót do Brideshead”, „Ostatni król Szkocji”), a producentem projektu był Brett Ratner („X-Men 3: Ostatni bastion”, seria „Godziny szczytu”). W filmie zagrali także: Charlotte Gainsbourg („Nimfomanka”, „Antychryst”); Marton Csokas („Władca Pierścieni: Powrót króla”, „Niesamowity Spider-Man 2”) oraz polscy aktorzy Agata Kulesza („Ida”) i Robert Więckiewicz („Wałęsa. Człowiek z nadziei”).

Pojawiają się już pierwsze informacje o produkcjach zaplanowanych na rok 2016. W styczniu w Krakowie rozpoczną się zdjęcia do francuskiej czarnej komedii „Wielkie zimno”, debiutu Gérarda Pautonnier, w którym zagrają Jean-Pierre Bacri („Gusta i guściki”, „Opowieść w deszczu”), Olivier Gourmet („Rosetta”, „Syn”) oraz Arthur Dupond („Bus Palladium”). Projekt został laureatem pierwszej edycji Międzynarodowego Funduszu Filmowego w Krakowie.

Film Commission Poland zajmuje się promocją polskiego sektora audiowizualnego oraz Polski jako lokacji filmowej. Dzięki obszernej bazie danych, aktualnym informacjom dotyczącym przemysłu filmowego oraz ścisłej współpracy z siecią regionalnych komisji filmowych służy jako pierwszy punkt kontaktowy dla filmowców zainteresowanych realizacją produkcji na terenie Polski i współpracą z polskimi partnerami.

 

(gm)

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję zasady Polityki prywatności