Zostań członkiem

Otrzymuj najlepsze oferty i aktualizacje dotyczące Magazynu LBQ.

― Reklama ―

spot_img

Tak zwana sztuczna twórczość coraz popularniejsza. Wyzwaniem pozostają kwestie praw autorskich

Rosnąca popularność narzędzi AI spowodowała, że powstaje coraz więcej „dzieł sztuki”, będących wytworem działania algorytmów, które potrafią m.in. tworzyć muzykę dopasowaną do preferencji i nastroju, malować...
Strona głównaRozmaitościCoraz więcej zagranicznych producentów filmowych wybiera Polskę

Coraz więcej zagranicznych producentów filmowych wybiera Polskę


Rok 2015 był całkiem udany pod względem liczby i jakości zagranicznych produkcji, które na miejsce realizacji wybrały Polskę. Zdjęcia u nas realizowały ekipy m.in. z Francji, Izraela, Indii, USA, Wielkiej Brytanii i Niemiec – poinformowała Film Commission Poland.

 

 

Polska przyciąga zagranicznych producentów różnorodnością lokacji oraz wysoką jakością usług polskich filmowców, ale na prawdziwy boom moglibyśmy liczyć dopiero w przypadku wprowadzenia zachęt finansowych, które funkcjonują w większości krajów europejskich, choćby u naszych sąsiadów – w Czechach, na Węgrzech czy na Litwie – oceniono w komunikacie prasowym Film Commission Poland.

Jak przypomniano, już na początku roku Anne Fontaine („Coco Chanel”, „Idealne matki”) realizowała na Warmii zdjęcia do francusko-polskiej koprodukcji „Agnus Dei” (na zdjęciach). W filmie, który swoją światową premierę będzie miał na festiwalu w Sundance, zagrały polskie i francuskie aktorki, m.in. Lou de Laâge, Agata Kulesza, Agata Buzek i Joanna Kulig.

Wiosną 20 dni zdjęciowych spędziła m.in. w Łodzi, Łebie i Krakowie ekipa polsko-niemiecko-francusko-belgijskiej koprodukcji o życiu Marii Skłodowskiej-Curie, reżyserowanej przez Marie Noelle. W rolę polskiej noblistki w filmie w międzynarodowej obsadzie wcieliła się Karolina Gruszka („Tlen”) – czytamy w komunikacie.

Według Film Commission Poland, lato przyniosło wzmożoną aktywność niemieckich producentów. W Mikołajkach i Mrągowie zrealizowano zdjęcia do serialu ZDF „Ein Sommer in …”. ARD i TVP podjęły współpracę przy serialu „Polizeiruf 110” („Telefon 110”), który kręcono w lipcu i sierpniu m.in. w przygranicznym Świecku. W lipcu zaczęły się też zdjęcia do nowej części serialu kryminalnego „Der Usedom-Krimi”, realizowanego po polskiej i niemieckiej stronie wyspy Uznam.

Prawdziwy wysyp zagranicznych produkcji nastąpił jednak jesienią. W Poznaniu zrealizowano zdjęcia do amerykańsko-polskiego thrillera „Chronology”, w którym zagrali William Baldwin (serial „Plotkara”, „Przystanek Manhattan”) i Danny Trejo („Maczeta”, „Od zmierzchu do świtu”) – podkreślono w informacji dla mediów.

Pałac Goetzów w Brzesku w Małopolsce gościł filmowców z Indii, którzy przez 6 dni realizowali zdjęcia do „Fitoor”, hinduskiej adaptacji „Wielkich nadziei” Charlesa Dickensa. Na planie pracowała ekipa ponad 40 Hindusów i niemal 80 Polaków. Z kolei 20 dni zdjęciowych w różnych zakątkach Polski (m.in. Zakopane, Wałbrzych, Kraków, Łeba) spędziła ekipa produkcji z południowych Indii, tzw. Kollywood, zatytułowanej “24”, z Suryą, gwiazdorem kina tamilskiego, w roli głównej.

Jesienią w Łodzi równocześnie odbywały się trzy duże plany zdjęciowe. „Powidoki” kręcił Andrzej Wajda („Ziemia obiecana”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”); Opus Film, producent „Idy”, dla izraelskiego partnera realizował 11 dni zdjęciowych do rozgrywającego się w latach 70. filmu „Past Life“ w reżyserii Aviego Neshera; a amerykańska reżyserka Martha Coolidge („Książę i ja”, seriale „Seks w wielkim mieście”, „Strefa mroku”, „Trawka”) realizowała „Music, War and Love”, którego producentem jest m.in. Fred Roos, producent takich filmów jak „Czas Apokalipsy” „Ojciec Chrzestny” czy „Między słowami”. W filmie wystąpili m.in. Adelaide Clemens (“Wielki Gatsby”), Connie Nielsen („Gladiator”), Toby Sebastian („Gra o tron”) oraz Stellan Skarsgård („Nimfomanka”). Z Łodzi produkcja przeniosła się do Krakowa, łącznie zaplanowano w Polsce 56 dni zdjęciowych.

Agnus Dei_fot_Anna_Wloch

Dla Małopolski i Krakowa koniec roku był także bardzo udany – oceniła Film Commission Poland. Pod Wawelem zrealizowano zdjęcia do amerykańsko-brytyjskiej biografii Marcina Lutra – „Luther”, produkowanej na zlecenie stacji PBS, w której w roli głównej wystąpił Padraic Delaney („Wiatr buszujący w jęczmieniu”, „Dynastia Tudorów”) oraz film fabularny „True Crimes” z laureatem dwóch Złotych Globów Jimem Carrey’em („Truman Show”, „Zakochany bez pamięci”, „Maska”) w roli głównej.

Ekipa spędziła w Krakowie 32 dni zdjęciowe, za reżyserię odpowiadał Grek Alexandros Avranas („Miss Violence”), scenariusz napisał Jeremy Brock („Powrót do Brideshead”, „Ostatni król Szkocji”), a producentem projektu był Brett Ratner („X-Men 3: Ostatni bastion”, seria „Godziny szczytu”). W filmie zagrali także: Charlotte Gainsbourg („Nimfomanka”, „Antychryst”); Marton Csokas („Władca Pierścieni: Powrót króla”, „Niesamowity Spider-Man 2”) oraz polscy aktorzy Agata Kulesza („Ida”) i Robert Więckiewicz („Wałęsa. Człowiek z nadziei”).

Pojawiają się już pierwsze informacje o produkcjach zaplanowanych na rok 2016. W styczniu w Krakowie rozpoczną się zdjęcia do francuskiej czarnej komedii „Wielkie zimno”, debiutu Gérarda Pautonnier, w którym zagrają Jean-Pierre Bacri („Gusta i guściki”, „Opowieść w deszczu”), Olivier Gourmet („Rosetta”, „Syn”) oraz Arthur Dupond („Bus Palladium”). Projekt został laureatem pierwszej edycji Międzynarodowego Funduszu Filmowego w Krakowie.

Film Commission Poland zajmuje się promocją polskiego sektora audiowizualnego oraz Polski jako lokacji filmowej. Dzięki obszernej bazie danych, aktualnym informacjom dotyczącym przemysłu filmowego oraz ścisłej współpracy z siecią regionalnych komisji filmowych służy jako pierwszy punkt kontaktowy dla filmowców zainteresowanych realizacją produkcji na terenie Polski i współpracą z polskimi partnerami.

 

(gm)