Czy tani hosting może być dobry?

Wybierając usługę serwerową, warto zwrócić uwagę na wiele parametrów, od których zależy jej jakość. W Polsce możesz trafić na bardzo tani hosting, ale czy oferta dostępna w niskiej cenie może być godna uwagi, czy lepiej zdecydować się na droższą propozycję? Co ma kluczowe znaczenie przy wyborze takiej usługi?

 

Cena to nie wszystko

Teoretycznie tania usługa może budzić podejrzenia. Skoro jej cena jest niska, to być może nie najlepsza będzie jej jakość. Owszem, niektóre propozycje rzeczywiście mogą nie być warte zainteresowania, natomiast znaleźć można i takie, które dostępne są w atrakcyjnej cenie, ale też oferują wiele możliwości, czego doskonałym przykładem jest tani hosting stron od AZ.pl. Oto, co jest istotne przy poszukiwaniu usługi serwerowej:

  • Marka – firma, która oferuje dany hosting nie powinna być anonimowa. Jeśli nie masz jak zweryfikować tego, kim jest, jak długo istnieje i nie potrafisz odnaleźć jakichkolwiek recenzji odnośnie do jej oferty w sieci, to raczej zrezygnuj z korzystania z niej. W takim przypadku nie powinna cię przekonać nawet bardzo niska cena, gdyż trudno przewidzieć, czego możesz się spodziewać i po prostu stracisz czas na testowanie czegoś, co jest bezwartościowe.
  • Darmowy test – firma hostingowa, która oferuje solidną usługę, da ci możliwość sprawdzenia jej bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów z tego tytułu. Najczęściej w ramach takiego testu przez 14 dni będziesz mógł weryfikować hosting nieodpłatnie. Zwróć jednak uwagę na to, czy aby na pewno nie zobowiążesz się tym samym do zawarcia umowy na określony czas – jeśli tak, to lepiej poszukaj innej propozycji.
  • Ograniczenia – wybierając najprostszą usługę hostingową, czyli serwer współdzielony, stawiasz na ofertę dostępną w bardzo atrakcyjnej cenie, ale zasoby maszyny dzielisz z wieloma innymi klientami firmy – masz dostęp jedynie do ich części. Zwróć uwagę na to, jak duże ograniczenia nakłada dana marka. W dalszym ciągu możesz trafić na oferty, w których będziesz miał opcję korzystania wyłącznie z jednej domeny, a to może stanowić problem. Tak samo kłopotliwa może być tylko jedna baza danych do dyspozycji. To oznacza, że na takim koncie założysz wyłącznie jedną stronę WWW, która wymaga takiej bazy. Najlepiej, aby hosting nie miał limitu transferu – wtedy nie będziesz się martwić, czy wystarczy ci go do końca miesiąca. Natomiast na pewno będziesz mieć do dyspozycji ograniczoną powierzchnię na serwerze.
  • BOK – solidne wsparcie klienta to podstawa w przypadku hostingu. W czasie korzystania z usługi możesz mieć dziesiątki pytań, problemów i wątpliwości, dlatego potrzebujesz supportu, który odpowiada szybko, jasno i merytorycznie. BOK możesz sprawdzić nawet bez testowania samej usługi. Wyślij kilka zapytań do firmy hostingowej i upewnij się, jak długo będziesz czekać na odpowiedź. Jeśli dostaniesz ją po kilku dniach, to oznacza, że taka oferta nie jest godna uwagi. Oceń również, jak działa telefoniczne wsparcie. Czy ktoś odbiera? Jak długo musisz czekać w kolejce na połączenie? To bardzo istotne kwestie.
  • Dyski – mają one wpływ na to, jak szybko strona będzie ładować się internautom. Od tej prędkości uzależniony jest również poziom konwersji czy widoczność w Google. Jakie dyski są najlepsze? Na pewno omijaj oferty z HDD, które są bardzo wolne w porównaniu do SSD, a tym bardziej w stosunku do SSD NVMe, które są wielokrotnie szybsze.

Hosting może być tani i jednocześnie solidny. Jeśli tylko poświęcisz trochę czasu na przeanalizowanie i wybór oferty, to zapewne się nie zawiedziesz. Pamiętaj jednak, że to nie cena powinna być decydująca, lecz parametry danej usługi. To od nich będzie zależeć szybkość, niezawodność, jakość obsługi i inne kwestie, które będą mieć dla ciebie znaczenie podczas korzystania z usługi.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności