lederboard

Dziewczyny do komputerów!


Chociaż branżę IT uważa się za świat zdominowany przez mężczyzn, niewielu wie, że pionierem programowania, jeszcze w latach 50., była… kobieta. Grace Murray Hopper, znana jako „matka komputerów” i „królowa kodu”, to tylko jedna z wielu przedstawicielek płci pięknej, której dokonania dla branży nowoczesnych technologii są nieocenione. Dlaczego wciąż tak mało pań decyduje się pójść śladem słynnej Amerykanki?

Obecnie młode kobiety stające przed wyborem studiów wciąż najczęściej decydują się na kierunki humanistyczne. Pomimo, że odsetek pań studiujących na technicznych uczelniach systematycznie się zwiększa i w 2013 roku wyniósł już 36%, to zaledwie 12% kobiet podjęło naukę na wydziałach informatycznych .

Tymczasem firmy z sektora IT coraz bardziej zabiegają o panie. Chcą wykorzystać nie tylko ich potencjał, ale również kompetencje miękkie, które w branży przydają się coraz częściej. – Obecnie programista jest jednocześnie konsultantem pracującym bezpośrednio z klientem. W efekcie obserwujemy kształtowanie się nowego obszaru niezbędnych u programistów kompetencji. Specjalistyczna wiedza to wciąż podstawa, coraz większe znaczenie mają jednak takie cechy jak kreatywne rozwiązywanie problemów czy umiejętność rozpoznawania potencjalnych potrzeb klientów – przekonuje Piotr Kania, Dyrektor Zarządzający GFT Polska.

Ten trend, połączony z rosnącym niedoborem pracowników w sektorze sprawiają, że pojawia się coraz więcej inicjatyw zmierzających do zachęcenia kobiet do związania swojej kariery z branżą nowoczesnych technologii. Należy do nich m.in. program „Dziewczyny w Nowych Technologiach” pod patronatem Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Magdaleny Gaj. Głównym punktem projektu jest konkurs, w którym można wygrać staż w wiodących firmach technologicznych, partnerów programu.

Istotnym wydarzeniem jest także konferencja organizowana wspólnie przez przedstawicieli biznesu i nauki, wypadająca w czwarty czwartek, czwartego miesiąca, czyli w Światowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w ICT. W tym roku będzie to więc 23 kwietnia, a odbędzie się w Centrum Technologii Informatycznych na Politechnice Łódzkiej. – Branża IT jest wciąż postrzegana bardzo stereotypowo. Takie inicjatywy jak „Dziewczyny w Nowych Technologiach” pozwalają obalić mit „zawodu dla mężczyzn”. Co więcej, udział w programie stażowym pozwala studentkom poznać specyfikę pracy w sektorze nowoczesnych technologii – wyjaśnia Magdalena Gaj, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

O GFT:
GFT jest jednym z największych światowych dostawców rozwiązań IT dla sektora bankowego.
Z siedzibą w Niemczech, GFT Group oferuje technologiczną ekspertyzę, siłę innowacji oraz najwyższą jakość od ponad 25 lat. Założona w 1987 roku firma, odnotowała w 2013 przychody na poziomie przekraczającym 260 mln EURO. Z globalnym zespołem 4200 specjalistów, firma jest obecna w 11 krajach za pośrednictwem 32 biur, w tym także i w Polsce. The GFT Group jest notowana na giełdzie we Frankfurcie (Prime Standard).

 

Maria Pawlak

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję zasady Polityki prywatności