ETF-y kryptowalutowe. Jak działa ta forma inwestowania? Poradnik dla początkującychzątkującychETF-y kryptowalutowe. Jak działa ta forma inwestowania? Poradnik dla początkujących

ETF-y to produkty inwestycyjne dostępne na giełdzie. Jedną z możliwości dostępnych dla inwestorów jest zakup ETF-ów kryptowalutowych. Zainteresowanie kryptowalutami od wielu lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, dlatego z roku na rok coraz więcej osób podejmuje decyzję o zakupie ETF-ów kryptowalutowych. Czym dokładnie są ETF-y kryptowalutowe? Jakie korzyści przynoszą tego typu inwestycje? Na te i wiele innych pytań szczegółowo odpowiadamy w poniższym poradniku.

 

ETF-y kryptowalutowe – czym są i jak działają?

Czym są i jak działają ETF-y kryptowalutowe? Aby prawidłowo scharakteryzować działanie tej formy inwestycji, warto w pierwszej kolejności przedstawić, czym są fundusze ETF. ETF to określenie dla instrumentów finansowych notowanych na giełdzie, które mają za zadanie śledzenie wartości określonych aktywów bądź określonych rodzajów. Przykładem mogą być właśnie kryptowaluty. Najważniejsze jest to, by wartość śledzonego ETF-u odpowiadała w jak największym stopniu notowaniom prawdziwego aktywa.

Zdecydowanie najistotniejszym atutem takiej formy inwestowania jest fakt, iż dzięki niej inwestorzy mogą w stosunkowo prosty i szybki sposób zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny. Dodatkowo, zaletą jest również stosunkowo niski próg wejścia.

ETF-y kryptowalutowe funkcjonują tak samo jak reszta. Jest to zatem fundusz notowany na giełdzie mający za zadanie śledzenie notowań wybranych kryptowalut. W sytuacji, gdy notowania wybranej kryptowaluty, np. Bitcoina czy Ethereum, ulegają zmianom, wówczas ETF musi odpowiedzieć na te wahania w możliwie najkrótszym czasie.

Dlaczego wiele osób rezygnuje z zakupu standardowych kryptowalut na rzecz ETF-ów kryptowalutowych?

W tej chwili coraz więcej osób podejmuje decyzję o tym, by zamiast zaopatrywać się w standardowe kryptowaluty, inwestować właśnie w ETF-y kryptowalutowe. Czym jest spowodowany ten trend? Takie działanie inwestorów wynika z tego, iż kryptowaluty muszą być przechowywane w portfelu inwestycyjnym.

Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku ETF-ów na kryptowaluty. Zarabiamy tam na zmianach notowań kryptowalut, a dodatkowo poziom bezpieczeństwa tych transakcji jest bardzo wysoki. Obecnie ETF-y kryptowalutowe oraz każdy inny typ funduszy ETF można kupić w pełni online, co jest dodatkowym ułatwieniem.

ETF-y kryptowalutowe – uwaga na ryzyko!

Każdy, kto podejmuje decyzję o zakupie ETF-ów kryptowalutowych, powinien mieć na uwadze fakt, iż tego rodzaju transakcje wiążą się z określonym poziomem ryzyka. Istnieje tutaj prawdopodobieństwo utraty nawet wszystkich zainwestowanych środków. Poziom ryzyka jest w zasadzie na podobnym poziomie jak w przypadku, gdybyśmy kupowali kryptowaluty bezpośrednio. Najważniejsza różnica polega na tym, iż nie mamy obaw, że nasze środki zostaną skradzione bądź zgubimy portfel do naszego klucza inwestycyjnego.

Każda osoba, która myśli o inwestycji w jakikolwiek fundusz ETF, powinna najpierw bardzo dokładnie przemyśleć swoją inwestycję. Bardzo ważne jest, by pozyskać jak najszerszą wiedzę na temat mechanizmów i zasad rządzących giełdą – dzięki temu nasze szanse na sukces będą zdecydowanie większe.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności