Budowa domu w stanie surowym – jakie etapy są najważniejsze?

W każdym przypadku budowa domu jest procesem czasochłonnym i wymagającym zaangażowania firmy budowlanej oraz właściciela budynku. Jeśli chcemy, aby proces budowy domu przebiegł sprawnie, musimy odpowiednio się do tego przygotować. Jakie etapy budowy domów jednorodzinnych warto wyróżnić? Jak przebiega budowa krok po kroku? Co jest najważniejsze?

Przygotowanie do budowy

Budowa domów wymaga zazwyczaj zatrudnienia odpowiedniej ekipy budowlanej. Bez względu na to, czy przystępujemy do budowy szeregówek, czy też innych budynków, przygotowanie jest bardzo ważne. Naszym zadaniem jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Trzeba pamiętać o zebraniu dokumentacji i zbadaniu gruntu. Ponadto, istotne jest wybranie odpowiedniego projektu domu, który przygotowują specjaliści. Architekci oferują gotowe projekty lub tworzą indywidualne rozwiązania. Podczas przygotowania nie zapominajmy o wykonaniu przyłączy, zgłoszeniu budowy i wybudowaniu studni (jeśli zajdzie taka potrzeba). Podczas przygotowania do budowy współpracujemy z geodetą, który aktualizuje mapy, z architektem i wykonawcami przyłączy. To dobry moment na zatrudnienie kierownika budowy i inspektora nadzoru budowlanego. Nie bez znaczenia jest fachowa firma budowlana z Białegostoku.

Stan zero

Kolejny proces w przypadku budowy bliźniaków lub innych budynków to stan zero. W tym przypadku wykonywane są prace ziemne i fundamentowe, takie jak:

  • ogrodzenie placu budowy,
  • dokładne wytyczenie obrysu budynku,
  • budowa fundamentów i piwnicy,
  • izolacja oraz rozprowadzenie kanalizacji.

Gdy wybraliśmy dom bez piwnicy, firma budowlana wykonuje podłogę na gruncie, która składa się z podkładu betonowego. Prace murarsko-zbrojeniowe obejmują także ułożenie zbrojenia i izolacji, wykonanie deskowania, betonowania łat i zasypania murów fundamentowych. Specjaliści zajmują się też ułożeniem instalacji, które są położone pod posadzką. Budowa domu do takiego stanu trwa najczęściej od dwóch do czterech tygodni.

Stan surowy

Wyróżniamy stan surowy otwarty i stan surowy zamknięty. W tej pierwszej sytuacji trzeba zatrudnić ekipę dekarską i murarsko-ciesielską. Niezwykle ważne jest wynajęcie fachowego sprzętu. W zakresie prac znajdują się różne czynności – od murowania ścian, po wykonanie schodów żelbetonowych, stropów, wieńców, aż po pokrycie dachowe i montaż rynien. Firma budowlana wykonuje instalacyjne prace, dociepla dach i przeprowadza obróbki blacharskie. Budowa domów do surowego stanu otwartego trwa od 2 tygodni do 4 miesięcy.

Kolejny etap to stan surowy zamknięty. Specjaliści zajmują się stolarką okienną i drzwiową, ściankami działowymi i dachem budynku. Ważne jest to, że stan surowy zamknięty jest półmetkiem w procesie budowy domu. Na tym etapie montowana jest także brama garażowa. Doprowadzenie budynku do stanu surowego zamkniętego trwa od 3 do 5 miesięcy.

Profesjonalne firmy budowlane dokładają wszelkich starań, aby wykonywać prace rzetelnie i sprawnie. Jak widać, budowa domu w stanie surowym dla Lukas Budownictwo wymaga wielu miesięcy różnorodnych często skomplikowanych prac.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję zasady Polityki prywatności