Informacja prasowa Jak zwalczyć przestępczość finansową?

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy czy sztuczna inteligencja w służbie bezpieczeństwa finansowego – między innymi o tym w perspektywie globalnej i polskiej będą rozmawiać eksperci i ekspertki podczas wydarzenia online Fight FinCrime. W czwartek 25 listopada w godz. 10.00 – 18.00 odbędą się cztery webinary dot. przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz jeden quiz, którego zwycięzcy mają szansę przekazać wygraną na rzecz organizacji charytatywnej. Wstęp wolny. Rejestracja na quiz obowiązuje do 20 listopada, natomiast na webinary do 24 listopada.

 

 

 

  • W maju br. Polska znowelizowała ustawę dot. AML, nakładając na nowe podmioty nakaz wdrożenia procedur i kontroli przeciwdziałania praniu pieniędzy.
  • Do tej pory obowiązek monitorowania prania pieniędzy miały głównie duże banki i firmy ubezpieczeniowe, a od niedawna dotyczy to również mniejszych podmiotów np. biur rachunkowych, które muszą uzupełnić swoją wiedzę w tym zakresie.
  • Wydarzenie Fight FinCrime ma popularyzować wiedzę na temat przeciwdziałania nowoczesnej przestępczości finansowej, wychodząc naprzeciw nowym wymogom legislacyjnym w Polsce.

W maju tego roku Polska znowelizowała ustawę dot. V dyrektywy Unii Europejskiej, wprowadzając nowe rozporządzenia w zakresie monitorowania przestępczości finansowej. Nakładając obowiązek przeciwdziałania prania pieniędzy na nowe podmioty, powstała potrzeba uzupełnienia wiedzy w tym zakresie przez firmy, które mają się tym zajmować jak np. biura rachunkowe czy domy aukcyjne. Dlatego brytyjski bank NatWest, który zatrudnia w Polsce specjalistów w tym zakresie, organizuje wydarzenie online mające na celu popularyzację wiedzy na ten temat. – Nasze zespoły ekspertów każdego dnia analizują ryzyko prania pieniędzy, monitorując transakcje finansowe, szacując potencjalne ryzyko wystąpienia przestępstw. Postanowiliśmy podzielić się tą wiedzą w sposób przystępny, zwłaszcza, że w Polsce to nowy i jeszcze nie eksploatowany temat, który dla wielu podmiotów stał się dodatkowym obowiązkiem do spełnienia – mówi Bartosz Michałkowski, Dyrektor Departamentu AML w NatWest Group w Polsce.

W czwartek 25 listopada podczas jednego dnia poświęconego tematyce przeciwdziałania praniu pieniędzy odbędą się 4 webinary merytoryczne w języku angielskim (m.in. o big data w monitorowaniu przestępców finansowych, przeciwdziałanie praniu pieniędzy w obrocie i handlu walutami wirtualnymi, globalnych trendach w monitorowaniu przestępczości oraz praktykach w polskich firmach) oraz 1 quiz zespołowy. – Wymogi wynikające z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy dotykają coraz większy obszar naszego życia.  Niezależnie czy robimy przelew, czy otwieramy konto maklerskie, albo bierzmy udział w aukcji dziel sztuki. Każda z tych aktywność będzie wiązała się z dokonaniem czynności wynikających z nowelizacji ustawy. Dlatego warto wiedzieć, dlaczego to robimy i czego możemy się spodziewać – dodaje Michałkowski.

Keynote speakerem wydarzenia jest Tim Tyler, ekspert z wieloletnim doświadczeniem w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy z ICA, jednej z wiodących firm na świecie, która prowadzi szkolenia w tym zakresie i certyfikuje organizacje, firmy i osoby indywidualne. Tyler opowie o tym, jak ten proceder wygląda globalnie oraz określi własne prognozy w tym zakresie na najbliższe lata.

Pierwszy webinar poprowadzi doświadczony radca prawny Wojciech Kapica z kancelarii Lawarton Ługowski i Wspólnicy. Przedstawi podejście prawnicze do zagadnienia przestępczości finansowej od strony polskiej legislacji oraz zaprezentuje przykłady tego, jak w praktyce wdrażają monitoring przestępczości finansowej w swoich firmach.

Podczas pozostałych webinarów poruszone będą między innymi tematy kryptowalut (przez Magdalenę Korbut i Sebastiana Milewskigo z NatWest Group w Polsce) oraz analityki danych, sztucznej inteligencji i tego, jak może pomóc w zwalczaniu przestępczości finansowej (przez Tomasza Granosika i Arkadiusza Bodysa z NatWest Group w Polsce).

Na zakończenie odbędzie się panel dyskusyjny, a wśród nich: Emma Wong, James Holian, Toby Gregson (NatWest Group w Wielkiej Brytanii) i Andrzej Pacek (NatWest Group w Polsce) postarają się odpowiedzieć na pytanie, czy sztuczna inteligencja jest alternatywną bronią w walce z przestępczością finansową, jak boty mogą wspierać zautomatyzowane procesy monitoringu i na ile możemy zawierzyć maszynom.

Wydarzenie skierowane jest do nie tylko specjalistów AML, ale również osób zainteresowanych tematyką finansów, big data, analityki danych, cyberprzestępczości oraz studentów i studentek finansów, prawa, filologii angielskiej, stosunków międzynarodowych, rachunkowości czy bankowości.

Wydarzenie Fight FinCrime zakłada cztery webinary merytoryczne oraz jeden quiz, który polega na zebraniu zespołów w wirtualnej przestrzeni, które staną przed wyzwaniem odpowiedzi na pytania dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy. Celem quizu jest budowanie świadomości w zakresie przestępczości finansowej w sposób popularyzatorski i budujący społeczność osób zainteresowanych tematem. Dodatkowym czynnikiem motywującym są wygrane w wysokości 6000 złotych przez zwycięzców, 4000 złotych za drugie miejsce oraz 2000 złotych za trzecie miejsce, które mają być przekazane na rzecz jednej organizacji charytatywnej spośród trzech wybranych: Fundacja Mam Marzenie, British Legion oraz St. Jude’s India Childcare. Każdy zespół liczy do pięciu osób, który w krótkim czasie będzie omawiał, jak odpowiedzieć na uzyskane pytania. Rekrutacja do zespołów trwa do 20 października. Wygrywa ten zespół, który w najkrótszym możliwym czasie odpowie na jak najwięcej poprawnych pytań. Więcej informacji oraz zapisy na stronie www.fightfincrime.pl oraz na Facebooku @FightFinCrimeEvent.

NatWest Group to jeden z największych banków w Wielkiej Brytanii. W Polsce zatrudnia 1500 osób. Między innymi specjalistów od AML (przeciwdziałania praniu pieniędzy), finansów i analityki danych. Więcej informacji na stronie firmy jobs.natwestgroup.com oraz profilu społecznościowym na LinkedIN.

Program Fight FinCrime 25.11.2021 godz. 10.00 – 18.00

10.00 Wojciech Kapica (Lawarton Ługowski i Wspólnicy):  AML/Countering Financing of Terrosism in Poland: summary of recent supervisory authorities’ on-site visits

11.30 Magdalena Korbut, Sebastian Milewski (NatWest Group w Polsce): Cryptoassets: approach across jurisdictions – new CDD challenges

13.00 Tim Tyler (ICA): Global AML Policy – Stick or Twist?

14.00 Tomasz Granosik, Arkadiusz Bodys (NatWest Group w Polsce): AI and Data against Financial Crime

14.20 Panel Dyskusyjny: Is AI the ultimate weapon to combat Financial Crime?

Emma Wong (NatWest Group w Wielkiej Brytanii)

Toby Gregson (NatWest Group w Wielkiej Brytanii)

Andrzej Pacek (NatWest Group w Polsce)

16.00 Fight FinCrime Quiz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności