lederboard

Jak działają okulary korekcyjne oraz kiedy należy je stosować

Zmysły pozwalają człowiekowi rejestrować rozmaite bodźce z zewnątrz, m.in. odczuwać zapachy, słyszeć czy rozpoznawać smak zjadanych pokarmów. Za dostarczanie większości informacji o otaczającej rzeczywistości odpowiada wzrok, przez wielu uważany za najważniejszy ze zmysłów. Zaburzenia widzenia, takie jak zamazany obraz, nieuzasadnione rozbłyski czy mroczki przed oczami wywołują dyskomfort oraz problemy w codziennym funkcjonowaniu. Najczęściej przyczyną opisywanych dolegliwości są nieskorygowane wady refrakcji. Standardową metodą ich niwelowania jest noszenie właściwie dobranych okularów korekcyjnych.

 

 

Jakie są najpopularniejsze wady wzroku?

Wady wzroku, czyli zaburzenia widzenia spowodowane nieprawidłowym działaniem mechanizmu refrakcji lub akomodacji oka, to jeden z najbardziej rozpowszechnionych problemów zdrowotnych naszych czasów. Występują u wszystkich, niezależnie od wieku – mogą je mieć zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Do najczęściej diagnozowanych niedoskonałości optycznych powiązanych z zaburzeniem refrakcji lub akomodacji oka należą:

  • krótkowzroczność (miopia),
  • nadwzroczność (hyperopia),
  • astygmatyzm (niezborność),
  • starczowzroczność (prezbiopia).

Nie ma jednego, uniwersalnego czynnika powodującego problemy ze wzrokiem. U podłoża powstawania tego typu zaburzeń mogą leżeć zarówno uwarunkowania genetyczne, jak też czynniki środowiskowe. Niektóre dolegliwości pojawiają się wraz z wiekiem i mają związek ze starzeniem się organizmu (np. prezbiopia). Z kolei w przypadku miopii czy hyperopii przyczyną trudności w wyraźnym widzeniu zazwyczaj jest nieprawidłowa budowa oka. Gdy układ optyczny jest za słaby lub zbyt mocny w stosunku do długości gałki ocznej, wpadające wiązki światła nie są ogniskowane na siatkówce. Widziany obraz jest wtedy nieostry i zniekształcony.

Jak koryguje się wady związane z refrakcją lub akomodacją oka?

Wady wzroku są na szczęście łatwe do skorygowania. Najprostsze w użytku, ale i bardzo skuteczne, są okulary korekcyjne. Wśród wielu osób z wadami refrakcji dużą popularnością cieszą się również soczewki kontaktowe – wygodna, niewidoczna i praktyczna alternatywa dla tradycyjnych oprawek. Korekcję refrakcyjnych wad oka umożliwiają też operacje laserowe. To rozwiązanie nie jest jednak dla każdego: przeciwwskazania to m.in. stany zapalne oczu, zespół suchego oka czy zbyt wysoka wada wzroku. Dlatego w wielu przypadkach najlepsze będą tradycyjne metody, jak oprawki korekcyjne zapewniające nam prawidłowe widzenie i zapobiegające wielu przykrym objawom.

W jaki sposób działają okulary korekcyjne?

Okulary korekcyjne są przede wszystkim stosowane jako forma pomocy dla osób, u których zdiagnozowano refrakcyjne wady oka. Przyrząd składa się z dwóch podstawowych elementów: pary szkieł (soczewek), które korygują nasz wzrok, oraz oprawek, zazwyczaj wykonanych z tworzywa lub metalu. Okulary wykorzystują proste prawa z dziedziny fizyki, umożliwiając nam wyraźne widzenie. Zamontowane w ramkach szkła korekcyjne są tak ukształtowane, aby skorygować kąt załamania wpadających do oka promieni. W przypadku miopii skupiają się one przed siatkówką, natomiast przy hyperopii – za nią. Zadaniem okularów jest skupienie światła przechodzącego przez rogówkę i soczewkę bezpośrednio na siatkówce, co pozwala zażegnać problem złego widzenia.

Okulary to nie tylko korekcja wzroku

Noszenie okularów już dawno przestało być czymś, czego należy się wstydzić czy krępować. Dobrze dobrane oprawki odgrywają bardzo ważną rolę w naszym stylu, w mniejszym lub większym stopniu oddając naszą osobowość. Nietrudno zauważyć, że okulary korekcyjne stały się dziś modnym elementem stylizacji, podobnie jak biżuteria czy zegarki. Bardzo często to właśnie ten niepozorny gadżet gra pierwsze skrzypce w naszych codziennych outfitach. Nie od dziś trendy w modzie wyznaczają celebryci. Największe gwiazdy nie wstydzą się dziś nosić okularów i chętnie zakładają modele korekcyjne ekskluzywnych marek (np. okulary Tom Ford czy Versace). Niektórzy noszą je nawet wtedy, gdy nie mają problemów ze wzrokiem – wystarczy przejrzeć magazyny modowe czy blogi. Dzięki odpowiednio dobranym oprawkom okularowym możemy odświeżyć swój look, podkreślić atuty urody i wyróżnić się z tłumu. W doborze określonego fasonu liczą się takie kwestie jak odpowiedni kształt, kolor i materiał, z którego zostały wykonane. Rynek oferuje nam tysiące różnych modeli, dzięki czemu na pewno znajdziemy dla siebie idealne oprawki damskie lub męskie.

 

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności