lederboard

Jak oświetlić lustro w łazience – praktyczne wskazówki

Wygodna łazienka musi być dobrze oświetlona. Dzięki temu realizacja wszystkich niezbędnych do wykonania w niej zadań – prostsza i wygodniejsza. Najważniejsze w tej przestrzeni wydaje się oświetlenie lustra, czyli strefy, w której wykonujemy najbardziej precyzyjne czynności. Jakie lampy wykorzystać i gdzie je zamontować przy lustrze? Czym powinny się wyróżniać takie produkty? Czy warto zdecydować się na oświetlenie łazienki LED? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Oświetlenie lustra w łazience – dlaczego jest tak ważne?

W łazienkach tworzy się różne strefy funkcyjne, by jak najlepiej zagospodarować wnętrze, z którego regularnie korzystamy każdego dnia podczas zabiegów pielęgnacyjno-higienicznych czy relaksujących kąpieli. Ważną rolę w tej przestrzeni odgrywa zwłaszcza strefa lustra.

Dlaczego? To tam wykonujemy najbardziej precyzyjne czynności, jak czesanie się, malowanie czy golenie. Nic w tym dziwnego zatem, że musi być to miejsce odpowiednio doświetlone, wyposażone w mocniejsze źródła światła (oświetlenie zadaniowe), wyróżniające się bardzo konkretnymi parametrami technicznymi. Doświetlenie tej strefy potrafi ponadto zbudować przytulny klimat, a także stać się ozdobą – w końcu to właśnie ta część łazienki zazwyczaj przyciąga spojrzenia każdej osoby przekraczającej próg pomieszczenia. Wystarczy tylko wybrać modne lampy, wpisujące się w całą aranżację, jak choćby nowoczesne oświetlenie od AZzardo.

Jakie lampy umieścić nad lustrem – najpraktyczniejsze produkty do łazienek

Jak odpowiednio doświetlić zatem lustro? Trzeba zastosować lampy, które równomiernie oświetlają całą przestrzeń przed szklaną taflą – bez cieni i odbłysków, by zwiększyć funkcjonalność i poprawić komfort użytkowników. Do tego celu nadają się produkty emitujące mocniejszy strumień światła, który równocześnie nie oślepia użytkowników (odpowiednie osłony źródła światła).

Idealnie sprawdzają się kinkiety, plafony i reflektory. Mniejsze oprawki montuje się symetrycznie po obu stronach lustra. Mocno wydłużone trafiają natomiast centralnie nad jego górną krawędź. Innym rozwiązaniem są lustra zintegrowane ze źródłem światła LED. Dzięki temu da się wygodnie i skutecznie podświetlić przestrzeń, nie tracąc przy tym cennego miejsca, co przydaje się nie tylko w niewielkich łazienkach. Takie rozwiązania często wyróżniają się efektownym, nowoczesnym designem, który odpowiada potrzebom wielu użytkowników.

Oprócz lamp zadaniowych, montowanych przy lustrze, by poprawić warunki świetlne w tej części łazienki, często wokół tafli montuje się taśmę LED. Takie subtelne podświetlenie pozwala ciekawie wydobyć ją ze ściany, by stała się prawdziwą dekoracją wnętrza. W zależności od preferencji i całego wystroju można zdecydować się na opcję w niemal dowolnym kolorze i natężeniu światła. Szczególnie praktyczne pod tym względem są produkty LED RGB, pozwalające na niemal dowolną regulację parametrów.

Bezpieczeństwo ponad wszystko, czyli jak wybrać oprawy do łazienki?

Gdy dobieramy lampy nad lustro do łazienki, trzeba pamiętać, że jest to przestrzeń wyjątkowa również w kwestii zasad bezpieczeństwa. Wysoka wilgotność powietrza oraz ryzyko rozchlapania wody nie sprzyjają bowiem użytkowaniu urządzeń elektrycznych. W takim miejscu niezbędne jest zastosowanie opraw o wysokim współczynniku ochrony IP, by zminimalizować ryzyko zwarcia w instalacji, uszkodzenia lampy, a także groźnego porażenia prądem.

Co więcej wszystkie lampy powinny być proste do utrzymania w czystości, a także wykonane z trwałych materiałów. Najlepiej sprawdzają się aluminium, szkło i rozmaite tworzywa sztuczne.

Nowoczesne oświetlenie lustra w łazience – rozwiązania modne i funkcjonalne

Lampy nad lustrem w połączeniu z żarówkami, emitującymi światło o odpowiednim natężeniu, temperaturze barwowej jak najbardziej zbliżonej do światła dziennego oraz wysokim współczynniku oddawania barw – tworzą idealne warunki do wykonywania nawet bardzo precyzyjnych czynności. Warto zadbać o to, by były to produkty wysokiej jakości, trwałe, estetyczne i praktyczne. Wówczas korzystanie z łazienki stanie się jeszcze przyjemniejsze.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności