lederboard

Oświetlenie dekoracyjne w salonie – wskazówki i inspiracje

Salon to przestrzeń w domu o najbardziej reprezentacyjnym charakterze. W nich przyjmuje się gości, wypoczywa lub realizuje szereg mocno zróżnicowanych obowiązków. Na funkcjonalność pokoju w dużej mierze wpływa właściwie dobrane oświetlenie. Powinno być nie tylko praktyczne, ale również estetyczne. Warto zastosować zatem ciekawe lampy dekoracyjne. Jak oświetlenie dekoracyjne wpływa na wystrój wnętrza? Jakie rozwiązania ozdobne wykorzystać? O tym wszystkim przeczytacie w dalszej części artykułu.

Oświetlenie dekoracyjne – do czego go użyć w salonie?

Światło potrafi nie tylko zapewniać warunki do bezpiecznego przemieszczania się, czy swobodnego wykonywania rozmaitych czynności. To także ważny element wizualny każdej aranżacji, wpływający na jej odbiór, klimat i spójność całego wnętrza.

Oświetlenie zdobi na dwa sposoby. Zazwyczaj same oprawy wpisują się bowiem w rozmaite nurty – od minimalistycznych do retro. Dopełniają wystrój i jako ciekawe przedmioty dekorują salon. Z drugiej strony emitowane przez nie światło również wpływa na charakter przestrzeni – tworzy wrażenie przytulności, doświetla wybrane detale, które pragnie się podkreślić.

Jak to zrobić dobrze? Wystarczy wkomponować oświetlenie w całościowy, kompleksowy plan modnego i funkcjonalnego pokoju dziennego.

Lampy dekoracyjne – jakie produkty wykorzystać?

Jakie lampy najlepiej dekorują wnętrze? Można mówić o ozdobnych oprawach sufitowych i wiszących, w tym choćby okazałych żyrandolach. Umieszcza się je w centrum pomieszczenia, najczęściej nad zestawem mebli wypoczynkowych. Oprócz nich przydaje się oświetlenie uzupełniające i boczne, w tym zwłaszcza lampy stojące (stołowe i podłogowe), a także kinkiety.

Ciekawe efekty dają rozwiązania emitujące światło punktowe – oczka wpustowe, reflektory i kinkiety. Używa się ich do podświetlenia ciekawych detali architektonicznych lub rozmaitych przedmiotów, w tym dzieł sztuki na ścianach czy półkach. Spory wybór takich produktów oświetleniowych oferuje między innymi LightPlus.

Taśmy LED – rozwiązanie nie tylko do nowoczesnych salonów

Innym rozwiązaniem są praktyczne taśmy LED – to energooszczędne produkty oświetleniowe, emitujące światło o zróżnicowanym natężeniu, temperaturze barwowej i kolorze. Można nawet zdecydować się na modele RGB, dzięki czemu zyskuje się szansę na modyfikację parametrów oświetlenia w zależności od potrzeb.

Gdzie ich używać? Taśmy umieszcza się na elementach sufitów podwieszanych, w ściennych niszach. Świetnie sprawdzają się do ozdobnego podświetlenia ekranu telewizora czy przeszklonych witrynek z ciekawymi bibelotami. W nowoczesnych aranżacjach można zdecydować się na taśmy w specjalnych listwach, które montuje się między panelami podłogi, by stworzyć ciekawe wizualnie oświetlenie liniowe.

Modne oświetlenie dekoracyjne do domowych salonów

Oświetlenie dekoracyjne dopełnia aranżację oraz buduje klimat w strefie reprezentacyjno-rekreacyjnej. Może być ciepłe i nastrojowe, tworząc warunki do relaksu, ale też chłodniejsze – kreujące efekt nowoczesnej elegancji. Szeroki wachlarz dostępnych opcji sprawia, że każdy jest w stanie znaleźć rozwiązanie dla siebie.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności