Jak prawidłowo pozbyć się starych mebli?

To, jak pozbyć się starych mebli to pytanie, które każdy z nas stawia sobie raz na jakiś czas. Stare meble zużywają się, a czas odciska na nich swoje piętno. W końcu przychodzi moment, w którym nie mogą one już spełniać dłużej swojej funkcji i muszą zostać usunięte z naszego domu. O ile jednak dawniej wystarczyło stare i zniszczone meble wynieść na śmietnik, to dzisiaj sprawa nie jest już tak łatwa. Kwestię tę regulują przepisy prawa, których bezwzględnie należy przestrzegać.

 

 

Pozbywanie się starych mebli – co na to prawo?

Meble, niezależnie od rozmiaru są traktowane przez przepisy prawa jak śmieci wielkogabarytowe. Co to oznacza? W praktyce tyle, że nie można ich wyrzucać tak samo jak pozostałych rodzajów odpadów. Wyrzucenie mebli na śmietnik może pociągnąć za sobą dużą karę finansową. W takiej sytuacji trzeba się liczyć nawet z mandatem, którego wysokość może wynieść kilkaset złotych. Warto tu jeszcze wspomnieć, że samodzielna utylizacja mebli, jak na przykład ich spalenie to już w świetle polskiego prawa przestępstwo, w przypadku popełnienia którego kara finansowa może być bardzo dotkliwa.  Meble należy zutylizować w odpowiedni sposób. Prawidłowa utylizacja mebli polega na wyniesieniu ich do specjalnego kontenera, który przeznaczony jest na odpady wielkogabarytowe, skąd zostaną zabrane do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Taki kontener jednak znajdzie się w naszej okolicy jedynie raz na jakiś czas. W przypadku budownictwa zbiorowego będzie to nie rzadziej niż raz na dwa miesiące (choć wiele wspólnot mieszkaniowych oferuje taki wywóz częściej), a w przypadku budownictwa jednorodzinnego kontener dostępny będzie nie rzadziej niż raz na pół roku. Problematyczna kwestia ta staje się wtedy, kiedy stare meble zawadzają w domu i nie ma gdzie ich przechować. W takiej sytuacji należy zastanowić się jak się ich pozbyć wcześniej.

Możliwości pozbycia się starych mebli

Istnieje wiele, całkowicie legalnych możliwości pozbycia się starych mebli. Niektóre z nich wymagają pewnego wysiłku, a inne czasu. Na niektórych można nawet zarobić. Oto niektóre z nich:

  1. Samodzielny wywóz mebli do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Jest to metoda prosta, aczkolwiek wymaga dysponowania odpowiednim pojazdem, a także czasem, ponieważ punkt taki może być dość oddalony od miejsca naszego zamieszkania. Można oczywiście wynająć też odpowiedni transport, wymaga to jednak dodatkowych środków. Problem pojawia się gdy mebli jest dużo, bo na przykład przeprowadzamy się i nie chcemy zabierać starych mebli ze sobą. Opróżnienie mieszkania z niepotrzebnych przedmiotów może być wtedy okazać się dość kosztowne.
  2. Sprzedaż mebli. To bardzo korzystna metoda pozbycia się ich, jednakże czasami może upłynąć dość długi czas zanim znajdą się chętni do zakupu. Panuje tu prosta zasada – im meble bardziej wartościowe, a cena niższa, tym szybciej uda nam się je sprzedać.
  3. Oddanie mebli za darmo. Jeżeli chcemy pozbyć się niepotrzebnych mebli, a nie zależy nam na ich sprzedaży, możemy oddać je za darmo zastrzegając, że chętni będą musieli zabrać je sami. Najczęściej w ten sposób można pozbyć się niechcianych mebli dość szybko, choć oczywiście nie od razu.

Jak szybko pozbyć się starych mebli?

Najskuteczniejsza i najszybsza metoda pozbycia się niechcianych mebli, zwłaszcza jeżeli mamy ich dużo, jest jednak inna. Możemy zlecić firmie przeprowadzkowej wywóz starych mebli w momencie przeprowadzki. Wiele firm oferuje ich wywóz do miejsca utylizacji, co zazwyczaj nie jest kosztem dużo większym od przewożenia ich samodzielnie, czy wynajętym transportem. Tego rodzaju usługa ma wiele korzyści. Pracownicy firmy w umówionym dniu odbierają wszystkie niepotrzebne meble za jednym razem z domu klienta. W tym momencie pozostaje nam już tylko opłacić usługę i nie przejmować się więcej problemem. Zdecydowanie jest to nie tylko najszybsza, ale również najmniej problematyczna z metod pozbycia się nie tylko niechcianych mebli, ale również innych nieużywanych elementów wyposażenia mieszkania.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności