Jak wybrać konto bankowe dla firmy?

Jesteś przedsiębiorcą i poszukujesz dla swojej firmy optymalnego rachunku w banku?

Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze.

 

Każde przedsiębiorstwo posiada inną specyfikę i potrzeby jeżeli chodzi o usługi bankowe. Przed wyborem odpowiedniego rachunku firmowego warto sprawdzić różnego rodzaju możliwości i zobowiązania, które w swojej ofercie posiada konkretny bank. Są to przede wszystkim koszta i opłaty oraz dodatkowe usługi. Choć konto firmowe w każdym momencie można przenieść do innego banku, to trzeba liczyć się z wieloma utrudnieniami. Takimi jak poinformowanie o tym fakcie swoich kontrahentów, czy złożenie pisma do Urzędu Skarbowego. Z tego powodu istotne jest, aby już od samego początku zdecydować się na rachunek firmowy, który sprosta wszystkim naszym oczekiwaniom.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając konto firmowe?

Indywidualnie dopasowane konto firmowe

Poszukiwania odpowiedniego rachunku firmowego zacząć powinniśmy od określenia specyfiki naszego biznesu.

Jej zróżnicowanie zależy najczęściej od wielkości podmiotu gospodarczego. Banki oferują ogólny podział na różne kategorie takie, jak między innymi:

  • Przedsiębiorstwo
  • Mikroprzedsiębiorstwo
  • Firma
  • Korporacja

Dopasowanie profilu naszego biznesu w konkretny typ, pozwoli znacznie zawęzić pole poszukiwań, a samo podjęcie decyzji stanie się dużo prostsze.

Dostępne opcje założenia konta i jego obsługa.

Kiedy jesteś przedsiębiorcą, stoi przed Tobą cała masa spraw i zadań do wykonania. Brak czasu to częsty kłopot osób prowadzących działalność gospodarczą, dlatego ważną cechą konta firmowego będzie możliwość szybkiego otwarcia i sprawnej obsługi. Stanie w długich kolejkach w fizycznej placówce bankowej nie jest niczym przyjemnym. Przed wyborem rachunku firmowego należy sprawdzić w jaki sposób można go założyć.

W dzisiejszych czasach najłatwiejszą opcją jest założenie konta firmowego poprzez internet https://centrumbankowosci.pl/konta-firmowe-online/

Zajmuje to dosłownie od kilku do kilkunastu minut, a po telefonicznej weryfikacji danych wszelkie dokumenty wysyłane są do nas pod wskazany adres. Tak samo ważna jest dalsza obsługa rachunku. Większość banków ma w swojej ofercie kontakt telefoniczny bądź wideo konsultację z doradcą, podczas których w łatwy i szybki sposób można załatwić kwestie związane z prowadzeniem konta.

Warunki i koszty prowadzenia rachunku firmowego

Kiedy decydujemy się otworzyć konto firmowe, należy najpierw dokładnie przeanalizować warunki jego prowadzenia – w tym wszelkie koszta. Założenie rachunku zazwyczaj jest całkowicie darmowe, potem jednak mogą zostać naliczane miesięczne opłaty za jego użytkowanie. Warto sprawdzić, czy istnieją sposoby aby ich uniknąć. Najczęstszymi kosztami, z którymi przyjdzie zmierzyć się właścicielowi firmy, są te związane z wykonywaniem przelewów. W różnych ofertach bankowych znajdują się liczne obostrzenia i warunki w tej kwestii.

Bezpłatnie przelać pieniądze możemy do ZUS-u czy Urzędu Skarbowego, ale również do podmiotów i klientów, którzy mają otwarte konta w tym samym banku. Inaczej jest w przypadku kontrahentów posiadających rachunki w innej instytucji bankowej – wtedy najczęściej naliczane są opłaty za wykonanie przelewu. Część banków ma w swojej ofercie pakiety kilkunastu darmowych przelewów.

Inne koszta związane są między innymi z naliczaniem opłat za samo prowadzenie rachunku firmowego oraz korzystanie z kart płatniczych lub kredytowych. Przed podjęciem decyzji o wyborze konta należy wziąć pod uwagę wszelkie te kwestie, tak aby oferta, którą oferują różne banki była jak najbardziej korzystna.

Dodatkowe usługi

Przy założeniu konta firmowego warto spojrzeć także na liczne dodatki, które oferują poszczególne instytucje bankowe. Jednym z takich udogodnień jest indywidualny doradca, który może przynieść wiele korzyści. Obeznanie z profilem i działalnością naszego biznesu, pozwoli doradcy podsunąć nam ciekawe pomysły i rozwiązania, przynoszące rozwój, ale również wspomóc negocjacje kredytowe czy leasingowe.

W obecnych czasach bankowość oferuje przedsiębiorcom także inne, przydatne usługi. Te najpopularniejsze to przede wszystkim e-księgowość, fakturowanie czy indywidualnie dopasowane oferty ubezpieczeniowe. Decydując się na otwarcie konta firmowego warto poświęcić odrobinę więcej czasu na przeanalizowanie wszystkich wymienionych warunków. Dzięki temu założony rachunek może znacznie ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję zasady Polityki prywatności