lederboard

Jak wygląda sytuacja zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy?

Niepełnosprawność wciąż pozostaje tematem tabu w społeczeństwie. Nadal panuje przekonanie, że niepełnosprawność to jakby „wyrok” na nasze życie i nalegania na to, aby osoby z takim obciążeniem były traktowane inaczej niż reszta społeczeństwa. Na szczęście coraz więcej firm próbuje zmienić ten stan rzeczy i dostrzega potencjał osób niesprawnych fizycznie lub intelektualnie.

 

 

 

Coraz więcej firm staje się inspirującym przykładem dla innych biznesmenów aby postawić na inkluzowość i tolerancje wobec osób z niepełnosprawnością. Dzięki temu potencjał tych osób będących ofiarami dyskryminacji, negatywnie traktowanych albo ignorowanymi może być lepiej widoczny a co więcej – doceniony. Firmy rozumieją jak ważne jest umożliwienie ludziom z niepełnosprawnościami czy innymi schorzeniami, aktywne uczestnictwo w społeczeństwie poprzez podjęcie świadomych decyzji dotyczących ich karier i edukacji.

Statystyki nie kłamią?

Jednak dane z roku 2022 pokazują, że coraz więcej firm decyduje się na przyjmowanie osób z niepełnosprawnością do swojego grona pracowników.  Jak wiemy BPO Network to firma z misją, która wspiera biznes poprzez tworzenie procedur i zespołów zdalnych pracowników z niepełnosprawnościami. Rekrutuje kandydatów do pracy w telefonicznych biurach obsługi klienta, telesprzedaży, branży analizy danych, IT, czy w social mediach. Poza wsparciem osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy, proponuje usługi w zagadnieniach dotyczących kwestii związanych z optymalizacją obowiązkowych wpłat do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, obszarach związanych z dofinansowaniami, dotacjami na stanowiska pracy czy na podnoszenie kwalifikacji poprzez refundowane szkolenia, kursy, warsztaty. W ogólnym ujęciu działalności przeprowadza cały proces za przedsiębiorstwa, zaczynając od rekrutacji, weryfikacji i wyboru odpowiedniego pracownika, poprzez stworzenie i prowadzenie teczki osobowej i dokumentacji do PFRON szkoleń i wdrożeń aż po realizację projektu i oczekiwany efekt. Posiada również możliwość wsparcia danej firmy o wynajem pracowniczy.

W roku 2022 udało się im wprowadzić na rynek pracy i zatrudnić 43 osoby z niepełnosprawnością w systemie zdalnym i z roku na rok coraz więcej osób podejmuje się aktywizacji zawodowej.  Oraz zrealizować różne projekty wsparcia firm z ok. 31 różnymi firmami w Polsce.

– Nadeszły wreszcie czasy nowej jakości pracy zdalnej, jaką oferują wykształcone i wykwalifikowane osoby z niepełnosprawnościami. Jestem dumna, że dzięki pracy, którą kocham, mogę pomagać innym. Siły dodaje mi widok ludzi, którzy dzięki pracy mojej i mojego zespołu spełniają swoje marzenia i zaczynają znowu aktywnie żyć, mimo swoich chorób i niepełnosprawności. Gdy dostaję wiadomości od kandydatów na pracowników, którzy odnaleźli wymarzoną posadę – to powraca wiara w dobro drugiego człowieka. Podobnie, gdy widzę uśmiech i blask w oczach podczas spotkań on-line i słyszę, słowo dziękuję. Dostrzegam wtedy tę energię w ludziach, którzy jeszcze niedawno siedzieli w czterech ścianach w przerażającym poczuciu bezsilności. Dzięki temu czuję, że moja praca ma sens, że przyczyniam się do tego, by nasz świat był odrobinę lepszy. To mnie wzmacnia, daje energię i siłę do rozwoju projektów, które tworzę – mówi Joanna Olszewska CEO BPO Network.

Dla wielu osób z niepełnosprawnością BPO Network jest start-upem, który stawia na pomoc osobom zniepełnosprawnościami. Często daje drugą szansę w rozwoju osobistym i zawodowym, tak by moglipoczuć się z powrotem sprawni na swój wyjątkowy sposób a pracodawcom daje niezwykłegopracownika.

Polski rynek pracy dla osób z niepełnosprawnościami staje się coraz bardziej otwarty i przychylny a bariery architektoniczne powoli przestają być powodem do zmartwień i przeszkodą, która uniemożliwia im podjęcie zatrudnienia.

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję zasady Polityki prywatności