Jakich formalności należy dopełnić przed budową domu?

Podczas budowy domu należy pamiętać o dopełnieniu wszystkich niezbędnych formalności. Bez wątpienia każda osoba zobowiązana jest do przejścia kilku etapów, które rozpoczynają się od zakupu działki, a kończą na przygotowaniu terenu pod budowę. Sprawdź, jakich formalności należy dopełnić przed budową wymarzonego mieszkania.

 

 

Budowa domu – od czego zacząć?

Bez wątpienia pierwszym etapem budowy domu jest zakup działki. Wybór odpowiedniego gruntu powinien być odpowiednio przemyślany. Nie każda powierzchnia nadaje się pod budowę domu. Niektóre działki przeznaczone są jedynie pod uprawę rolną. Jako inwestorzy powinniśmy uzyskać informację, jaki kształt może mieć planowany obiekt. Wszystkie niezbędne informacje uzyskamy w urzędzie gminy lub miasta. Po złożeniu odpowiednio wypełnionego wniosku dokumenty powinny być gotowe do odbioru maksymalnie do 30 dni. Budowa domu wiąże się również z zakupem projektu budowlanego. Obecnie możemy otrzymać gotowe projekty domów mieszkalnych. Nowoczesne i oryginalne rozwiązania budowlane znajdziemy również w internecie na stronach profesjonalnych pracowni architektonicznych, na przykład www.domoweklimaty.pl.

Aby zamówić wybrany projekt, wystarczy wypełnić formularz dostępny na podstronie „zamów projekt” lub zadzwonić pod numer biura obsługi klienta. Konsultanci chętnie doradzą w wyborze gotowego projektu domu. Najlepiej podczas wyboru kierować się wielkością działki, która określona jest przez urzędników.

Jakie dokumenty należy przygotować przed budową domu?

Osoby, które decydują się na budowę domu, muszą złożyć w urzędzie gminy kilka podstawowych dokumentów potrzebnych do uzyskania pozwolenia na budowę domu. Wśród nich znajdują się między innymi: plan zagospodarowania przestrzennego działki oraz projekt zagospodarowania terenu. Niezbędne będzie również dołączenie wypisu i wyrysu z rejestru gruntów oraz dokumentu przedstawiającego umożliwienie dostępu działki do drogi publicznej. Podczas załatwiania dokumentów musimy udać się zarówno do zakładu energetycznego, gazowni, jak i spółki wodociągowo-kanalizacyjnej. Jest to konieczne w celu uzyskania wszystkich niezbędnych informacji dotyczących między innymi możliwości technicznych przyłączenia mediów do budynku.

Po złożeniu wszystkich dokumentów czekamy na decyzję ze strony urzędu. Uzyskanie pozwolenia to bez wątpienia bardzo czasochłonny proces, który wymaga częstych wizyt w urzędzie gminy lub miasta. Po dopełnieniu wszystkich niezbędnych formalności i otrzymaniu od starosty lub wójta pozwolenia na budowę domu należy również zastanowić się nad wyborem kierownika budowy oraz geodetą. Dobry kierownik powinien odpowiednio zarządzać pracą i dopilnować, aby wybudowany dom był bezpieczny i stabilny. Geodeta to druga kluczowa osoba, która niezbędna jest do wyznaczenia granic działki i aktualizacji mapy w Starostwie Powiatowym.

Gotowe projekty nowoczesnych domów

Obecnie dużą popularnością cieszą się gotowe projekty domów. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, warto znaleźć odpowiedni projekt, który dopasowany jest do naszych preferencji i możliwości finansowych. Nowoczesnym rozwiązaniem dla wielu osób stały się domy energooszczędne, które bez wątpienia są wygodne i w pełni przyjazne dla środowiska. Osoby zainteresowane zakupem gotowego projektu mogą zaoszczędzić swój cenny czas. Korzystając z usług profesjonalistów, mają również zapewnioną gwarancję bezpiecznego i w pełni wyposażonego projektu domu. Ceny gotowych projektów wahają się od 2000 zł do 4000 zł. Istnieje możliwość skorzystania z możliwości indywidualnego zaprojektowania domu, jednak koszty będą zdecydowanie wyższe.

Interesuje Cię zakup projektu domu energooszczędnego? Koniecznie zapoznaj się z artykułem: Domy energooszczędne – 3 sposoby na ekologiczne ogrzewanie.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności