lederboard

Jakie cechy mają kosmetyki ekologiczne?

Naturalne, eko kosmetyki cieszą się dużą popularnością ze względu na czysty skład, który jest pozbawiony sztucznych barwników i aromatów. Przede wszystkim jednak te produkty są naprawdę skuteczne, a przy tym bezpieczne nawet dla osób z wrażliwą i delikatną skórą. Przekonaj się, czym jeszcze wyróżniają się ekologiczne kosmetyki.

Czym są eko kosmetyki?

Już od 1996 roku funkcjonuje oficjalna definicja eko kosmetyków. Zgodnie z nią tego typu produkty mają przede wszystkim pielęgnować i upiększać przy pomocy naturalnych substancji, które są przyjazne dla skóry oraz środowiska. Dodatkowo sprzyjają zdrowiu, wspierają samoregulację organizmu i wspomaga otrzymaniu naturalnej urody.

Zwróć uwagę na to, że eko kosmetyki są wykonane ze składników pochodzenia naturalnego np. roślinnego, zwierzęcego bądź mineralnego. Poza tym do ich produkcji wykorzystywane są fizyczne metody typu tłoczenie, destylacja, suszenie, filtracja itp. Dozwolone są także metody enzymatyczne i mikrobiologiczne.

Czym wyróżniają się ekologiczne kosmetyki?

Za naturalne kosmetyki uznaje się te, które mają w swoim składzie produkty pozyskiwane z ekologicznych i certyfikowanych upraw bądź plantacji. Kluczowe znaczenie ma to, że w swoim składzie mają tylko naturalne surowce np.:

  • tłuszcze i woski,
  • wyciągi z ziół i nektaru kwiatu,
  • olejki eteryczne,
  • roślinne oleje,
  • wosk pszczeli,
  • lanolina,
  • mleko,
  • naturalne barwniki.

Warto zaznaczyć, że naturalne kosmetyki mogą zawierać zarówno składniki pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Poza tym mogą mieć jedynie naturalne barwniki. Bardzo często eko produkty nie mają tak pięknego i wyrazistego zapachu, jak środki pielęgnacyjne z bardziej chemicznym składem. Jednak dzięki temu nie podrażniają i nie wysuszają skóry.

Jakie składniki są zakazane w eko kosmetykach?

Cechą wyróżniającą naturalne kosmetyki jest to, że nie ma w nich sztucznych substancji. Przede wszystkim dotyczy to:

  • silikonu,
  • sztucznych aromatów,
  • syntetycznych barwników,
  • karbomerów,
  • parabenów,
  • pochodnych ropy naftowej np. olejów mineralnych, parafiny czy wazeliny,
  • konserwantów nieidentycznych z naturalnymi.

Jak rozpoznać ekologiczne kosmetyki?

Nie każdy kosmetyk może być uznawany za ekologiczny – wówczas zazwyczaj pojawia się napis, że to naturalny produkt. Zwróć uwagę na to, że zdobycie certyfikatu ekologicznego wcale nie jest proste, a przede wszystkim jest to ograniczone czasowo. Jednym z przykładów takiego oznaczenia jest ECOCERT, który jest przyznawany jedynie na rok. Jednak, aby certyfikat w ogóle mógł być przyznany, niezbędna jest kontrola ze strony wyznaczonej jednostki.

Eko kosmetyki z certyfikatami dają Ci gwarancję, że produkty są dokładnie sprawdzane już od pierwszych etapów produkcji. Dzięki temu monitorowany jest nawet sposób przygotowywania gleby, co ma miejsce przez 3 lata. W tym czasie kontrolowana jest zawartość składników organicznych i nieorganicznych, a także związków mineralnych. Sprawdzany jest także stan wody używanej do podlewania roślin oraz środki ochrony roślin.

Certyfikowane eko kosmetyki zazwyczaj mają wyższą cenę w porównaniu do innych produktów. Jednak ma to związek z maksymalną dbałością o każdy etap przygotowania tych środków pielęgnacyjnych. Oprócz tego są pakowane w ekologiczne opakowania. Standardem są szklane butelki bądź inne materiały, które można poddać recyklingowi.

Kto najchętniej wybiera naturalne kosmetyki?

Z pewnością eko kosmetyki to dobry wybór dla każdego, kto prowadzi zdrowy i zrównoważony tryb życia. Poza tym naturalne składniki zapewniają skórze dobrą kondycję i są hipoalergiczne, dzięki temu sprawdzą się nawet w przypadku osób z alergiami lub problemami skórnymi. Oczywiście najpierw i tak warto przeprowadzić test alergiczny na fragmencie skóry.

Po prostu ekologiczne produkty sprawdzą się zarówno w przypadku dzieci, jak i nastolatków, osób w średnim wieku oraz seniorów.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności