Temat doradztwa energetycznego stał się w ostatnim czasie bardzo popularny, co przełożyło się też na liczbę podmiotów, oferujących takie usługi. Czy jednak skorzystanie z nich naprawdę przynosi korzyści? Czy może jest tylko chwilową modą, bez większego przełożenia na realną sytuację firmy? Sprawdźmy!
Zalety doradztwa energetycznego – na co można liczyć?
Mówiąc o plusach współpracy z doradcą energetycznym, trzeba przede wszystkim podkreślić, że są one zależne od w zasadzie trzech czynników:
- Charakteru i obszaru współpracy.
- Sytuacji i wielkości danego podmiotu.
- Jakości świadczonych usług.
Sprawia to, że faktyczne zyski mogą mieć inną wielkość i charakter, w zależności od firmy. Dlatego też każdy przypadek należy rozważań indywidualnie. Co jednak jasne, bez trudu można określić, na jakie korzyści można liczyć najczęściej.
- Obniżenie kosztów prowadzenia działalności – i to zarówno w perspektywie krótko, jak i długoterminowej. W pierwszym przypadku będzie ono wynikało z wdrożenia lepszych sposobów gospodarowania energią w codziennej działalności. W drugim – z poczynionych inwestycji oraz działań mających na celu ograniczenie zużycia i kosztów prądu czy gazu. Zaliczyć do nich można np. zmianę sprzedawcy paliw, termomodernizację, zastosowanie wydajniejszych technologii – jak np. kogeneracja, oraz zakup oszczędniejszych maszyn.
- Zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego firmy – wynikające pośrednio z powierzenia działań w tym zakresie profesjonalistom. Dzięki nim można osiągnąć lepsze zabezpieczenie potrzeb energetycznych, czy wprowadzić rozwiązania pozwalające na uzyskanie choć częściowej niezależności względem dostawców oraz uzyskanie korzyści wynikających z lepiej skonstruowanych umów – np. z gwarancją stałych cen przez dłuższy czas.
- Oszczędność czasu i zasobów – co jasne, tematyką zarządzania energią zajmować może się albo ktoś wewnątrz firmy, albo właśnie doradca zewnętrzny. Dużo w tym przypadku zależy oczywiście od wielkości i sposobu zarządzania podmiotu. Jednak scedowanie tych obowiązków pozwala na skoncentrowanie zasobów na realnej działalności przedsiębiorstwa oraz nie tworzy konieczności rekrutacji odpowiedniego specjalisty.
Korzyści ze współpracy z doradcą energetycznym – na co zwrócić uwagę?
Z całą pewnością doradztwo energetyczne to dobry pomysł dla praktycznie każdego przedsiębiorstwa. Warto jednak zwrócić uwagę na częste błędy popełniane przez podmioty zainteresowane współpracą z firmami świadczącymi usługi tego typu. Najczęstszym grzechem w tym przypadku jest wiara, że samo zlecenie audytu sprawi, że wszystkie problemy rozwiążą się same. Niestety myślenie takie zdarza się dość często i prowadzi do odłożenia wniosków z badania sytuacji „na półkę”. Do podobnej sytuacji często dochodzi też, gdy dany podmiot tak naprawdę nie jest przekonany do współpracy. Tymczasem kluczowe dla uzyskania trwałych i wymiernych korzyści jest podjęcie realnych i zdecydowanych działań, mających na celu racjonalizację polityki energetycznej – które czasem wiążą się w początkowym okresie z kosztami inwestycyjnymi. Innym problemem bywa wybieranie doradcy energetycznego tylko na podstawie ceny usług. Skutkiem takiego podejścia może być po prostu całkowita strata pieniędzy lub nawet dodatkowe koszty – związane z podjęciem niepotrzebnych działań, zaleconych przez niefachowego partnera. Dlatego też warto zapoznać się z ofertą profesjonalnego doradztwa świadczonego przez firmę energetyczną EWE. Gwarantujemy, że naszych specjalistów wyróżnia olbrzymia wiedza i doświadczenie – które pozwolą na osiągnięcie maksymalnych efektów.
Czy więc skorzystanie z usług doradcy energetycznego ma sens? Z całą pewnością tak! Aby jednak uzyskać optymalne efekty, należy znaleźć dobrego partnera w tym zakresie oraz być gotowym na wprowadzanie korzystnych zmian.
Źródło zdjęcia: stock.adobe.com
Autor: sebra