Kary za brak OC w 2022 znowu wzrosną

Kary za brak ubezpieczenia OC z roku na rok są coraz wyższe. Dzieje się tak, ponieważ wysokość kar uzależniona jest od wysokości pensji minimalnej, a ta w każdym kolejnym roku także jest podwyższana. Sprawdź, jaką karę za brak OC trzeba będzie zapłacić w 2022 roku!

 

Coraz mniej kierowców decyduje się na jazdę bez OC

I nic w tym dziwnego. Wykrywaniem kierowców, którzy jeżdżą bez ubezpieczenia OC samochodu, zajmuje się UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. UFG jest bardzo skuteczny w swoich działaniach, co oznacza, że błyskawicznie radzi sobie z namierzaniem kierowców, których OC się skończyło, a polisa nie została przedłużona. Jak wynika z danych Funduszu, obecnie w Polsce około 1 proc. kierowców porusza się bez OC.

Co prawda w 2020 roku liczba kierowców, którzy nie kupowali OC, wzrosła nieco w stosunku do lat ubiegłych, jednak odsetek ten nadal jest niewielki. Co ciekawe, z badań przeprowadzonych przez UFG wynika, że kierowcy różnie argumentują brak polisy. Większość osób tłumaczy, że brak OC wynika z kiepskiej sytuacji finansowej, w związku z czym osoby te nie dysponowały wystarczającymi funduszami, aby kupić polisę. Kolejną przyczyną było wygaśnięcie polisy poprzedniego właściciela.

Kary za brak OC w 2021 roku – ile wynoszą?

Już na początku 2021 roku w mediach pojawiło się wiele informacji na temat drastycznych wzrostów kar za brak ubezpieczenia OC. Należy wiedzieć, że wysokość kary uzależniona jest od rodzaju pojazdu (samochody osobowe, pojazdy ciężarowe i inne pojazdy), a także od okresu, przez jaki dany pojazd nie jest ubezpieczony. W przypadku samochodów osobowych kary w 2021 roku są następujące:

  • brak OC do trzech dni – kara w wysokości 1120 zł,
  • brak OC od 4 do 14 dni – kara to 2800 zł,
  • brak OC powyżej 14 dni – kara w wysokości aż 5600 zł.

Widać więc, że kara za brak OC w sytuacji, gdy polisa nie zostanie przedłużona przez 14 dni po jej wygaśnięciu, jest bardzo wysoka, wynosi bowiem aż 5600 zł.

Kary za brak obowiązkowej polisy wzrosną w 2021 roku

Mimo tego, że obecnie kary są bardzo wysokie (a według wielu osób – o wiele za wysokie), w 2022 roku kierowców czekają kolejne podwyżki. Wiemy już, że od początku kolejnego roku pensja minimalna wzrośnie do 3010 zł. W jaki sposób wpłynie to na kary za brak OC?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, maksymalna kara za brak OC dla samochodów osobowych może wynosić dwukrotność pensji minimalnej. To oznacza, że w przyszłym roku za brak OC przez okres powyżej 14 dni kierowcy zapłacę karę o 400 zł wyższą niż obecnie. Według przewidywań kara może bowiem zostać podniesiona do 6000 zł.

Oczywiście w sytuacji, gdy okres bez ważnego OC będzie krótszy, kara nie będzie tak wysoka. W sytuacji, gdy auto nie będzie ubezpieczone do trzech dni, kara wyniesie 1200 zł. Jeśli okres ten wyniesie od czterech do 14 dni, kierowca będzie musiał zapłacić mandat w wysokości 3000 zł.

Nie warto ryzykować!

Jak widać, kary za brak OC są bardzo wysokie, a w 2022 roku prawdopodobnie będą jeszcze wyższe. Co istotne, brak OC nie jest wcale tak rzadkim zjawiskiem. Wystarczy chwila nieuwagi, aby przekroczyć termin obowiązywania polisy o kilka dni, co może wiązać się z wysokim mandatem. Nie warto ryzykować. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje OC będzie obowiązywało od raz po wygaśnięciu poprzednie polisy, a dodatkowo kupisz je w korzystnej cenie, koniecznie skorzystaj z kalkulatora OC. To zdecydowanie najlepszy sposób na tanie ubezpieczenie auta – a tym samym na uniknięcie kary za brak OC!

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności