W sytuacji, gdy odzyskanie należności nie jest możliwe, sprawa często trafia do sądu. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy odzyskaniem pieniędzy zajmuje się firma windykacyjna. Zastanawiasz się, po jakim czasie windykacja oddaje sprawę do sądu? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.
Jak działa windykacja?
Aby odpowiedzieć na wcześniej postawione pytanie, warto zastanowić się, czym dokładnie jest windykacja. Jest to podmiot, który specjalizuje się w przejmowaniu i skupowaniu zadłużenia. Obecnie na rynku działa wiele firm windykacyjnych, które przyjmują zlecenia windykacji, czyli odzyskania pieniędzy dla swoich klientów.
Co ciekawe, z usług firm windykacyjnych korzystają często firmy, które oferują różnego rodzaju chwilówki. Dzięki temu nie muszą one samodzielnie kontaktować się z klientem, który ma długi – zajmuje się tym firma windykacyjna. Takie rozwiązanie pozwala znacznie zmniejszyć koszty windykacji, a jednocześnie jest korzystne wizerunkowo – firma nie musi bowiem sama odzyskiwać należności od dłużników.
Początkowo można spodziewać się, że firma zdecyduje się na windykację polubowną. Dopiero później można ona wejść na drogę sądową. Tutaj sprawdzisz różne rodzaje windykacji należności: https://jakubowskazawada.com/windykacja-naleznosci.
Po jakim czasie windykacja oddaje sprawę do sądu?
Od pewnego czasu można zauważyć, że firmy windykacyjne chętnie kierują sprawy do sądu. Nic w tym dziwnego – odzyskanie należności na drodze sądowej wydaje się najłatwiejsze. Niestety, jednocześnie tego typu spraw jest obecnie wiele, co wydłuża czas oczekiwania na rozprawę.
Kluczowe pytanie dotyczy jednak tego, po jakim czasie windykacja oddaje sprawę do sądu. Kwestia ta jest istotna nie tylko dla windykatora czy jego klienta, lecz także dla dłużnika. Najczęściej jest tak, że firma windykacyjna kieruje sprawę do sądu w sytuacji, gdy nie jest w stanie odzyskać należności na czas. Niektóre firmy windykacyjne bardzo szybko decydują się na oddanie sprawy do sądu, a inne czekają z tym tak długo, jak się da. Nie ma tu więc jednej zasady.
Sąd elektroniczny coraz popularniejszy
Istotne z punktu widzenia dłużnika jest jednak to, że najczęściej firma windykacyjna oddaje sprawę do sądu odpowiedniego dla miejsca zamieszkania dłużnika. Coraz popularniejsze staje się też korzystanie z e-sądu, czyli tzw. sądu elektronicznego. Taki sąd wydaje nakaz zapłaty, jednak nie odbywają się tutaj fizyczne rozprawy. Dłużnik musi mieć na uwadze, że wezwanie z e-sądu ma taką samą moc prawną, jak wezwanie wystawione w czasie tradycyjnej rozprawy, odbywającej się w sądzie.
Po jakim czasie windykacja oddaje sprawę do sądu – podsumowanie
Wiesz już, po jakim czasie windykacja oddaje sprawę do sądu. Możliwe jest, że stanie się to bardzo szybko – od razu po tym, jak firma windykacyjna nie będzie mogła odzyskać należności. Należy więc trzymać rękę na pulsie. W razie wątpliwości warto skorzystać z pomocy prawnej – z pewnością pozwoli to na znalezienie najbardziej korzystnego rozwiązania, także z perspektywy dłużnika.
Tekst inspirowany: https://jakubowskazawada.com/