lederboard

Księgowość w małej firmie

Kiedy zakładamy firmę, stajemy przed wyborem podmiotu, który będzie odpowiedzialny za prowadzenie księgowości. Możemy wybrać biuro rachunkowe, zatrudnić na stałe księgowego lub zająć się tym osobiście. O ile w przypadku firm średnich i dużych, dobrym pomysłem może okazać się księgowanie za pomocą biura, o tyle gdy posiadamy małą firmę, może jednoosobową, rozwiązaniem najbardziej praktycznym okazuje się samodzielne rozliczanie. Co należy wiedzieć i jak się do tego przygotować?

 

 

Oszczędności

Prowadząc księgowość za pośrednictwem programów online, które zaprojektowane są do tego celu, oszczędzamy pieniądze, które na samym starcie przydają się do innych celów. Wybór programu finansowo księgowego, który przeprowadzi nas przez cały proces jest tańszą opcją, niż zatrudnienie księgowego lub zlecenie usługi biuru rachunkowemu. Na początku możemy wystawiać faktury na niewielkie kwoty, jednak w biurze koszta naliczają się od każdej poszczególnej faktury. Bardziej opłacalnym wyjściem jest skorzystanie z porządnego programu do wystawiania faktur w internecie.

Prosty i intuicyjny

Na rynku znajdziemy proste programy do księgowania, które oferują różny zakres usług, dostosowany do naszych potrzeb (może to być wystawianie jednej czy kilku faktur w miesiącu, możemy jednak wybrać pakiet pełnej księgowości). Dzięki doświadczeniu twórców, logicznemu i podpowiadającemu nam interfejsowi, niskim kosztom usługi i wielu funkcjom, które umożliwiają tworzenie przeróżnych zestawień, same obliczają one podatek VAT i podatek dochodowy, a także umożliwiają łatwe prowadzenie KPiR. Programy do księgowania są więc idealną propozycją dla mniejszych przedsiębiorstw.

Księgowość w firmie

Prowadząc księgowość w naszej firmie, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów bądź ewidencji przychodów (w przypadku opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych).

Podatek VAT

Jeśli jesteśmy podatnikami rozliczającymi się z VAT-u, wówczas winniśmy posiadać rejestr zakupu i sprzedaży VAT. Przedsiębiorca wypełnia wtedy deklaracje rozliczeniowe VAT-7 (gdy rozlicza się miesięcznie) lub VAT-7K (gdy robi to kwartalnie).

ZUS

Jesteśmy zobowiązani do rozliczania się z ZUS-em. Należy płacić składki – jeśli nie zatrudniamy pracowników do 10. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, a jeżeli zatrudniamy – do 15.

Czy warto rozliczać się samodzielnie?

Jak najbardziej. Jeśli zależy nam na oszczędnościach i pełnej kontroli nad naszymi finansami – programy do księgowania online są świetną propozycją. Już teraz wypróbuj darmową wersję Taxomatic i przekonaj się sam, że prowadzenie księgowości może być proste!

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności