Nieruchomości i lokale komercyjne – definicja i rodzaje

Lokale oraz nieruchomości komercyjne są niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. Można wyróżnić obiekty biurowe, usługowe oraz handlowe. Należy podkreślić, że nie służą one do celów mieszkalnych. Są dostosowywane do specyfiki danej branży. Poniżej przedstawiono zbiór praktycznych informacji na ten temat. Z pewnością będą one przydatne dla tych, którzy nie posiadają doświadczenia, a planują otworzyć własny biznes.

 

Czym są nieruchomości i lokale komercyjne?

Zarówno nieruchomości, jak i lokale komercyjne są traktowane, jako długofalowa inwestycja. Znacząco różnią się one od obiektów mieszkalnych. Nie każdy wie, że muszą one spełniać szereg rygorystycznych norm oraz standardów. Ponadto, w zdecydowanej większości przypadków duże znaczenie odgrywa lokalizacja. Istotne jest to, aby zapewnić potencjalnym klientom oraz kontrahentom bezproblemowy dostęp do produktów i usług. Warto wspomnieć, że to właściciel budynku/lokalu odpowiada za podłączenie do mediów, takich jak np. prąd, woda, gaz. Ma to znaczenie dla tych, którzy zdecydowali się na wynajem. Trzeba wspomnieć, że lokal mieszkalny zwykle można przekształcić w komercyjny, jednak należy stosować się do ogólnie przyjętych restrykcji i zasad. W innym przypadku prowadzenie działalności nie będzie możliwe. Dowiedz się więcej na: https://www.budrem.pl/aktualnosci/artykul&id=181

Jakie są rodzaje nieruchomości i lokali komercyjnych?

Jak już wspomniano, nieruchomości oraz lokalne komercyjne można podzielić na trzy podstawowe rodzaje, a wszystko zależy od przeznaczenia danego miejsca. Wyróżnia się:

  1. Nieruchomości biurowe – jaka sama nazwa wskazuje są one przystosowane do pracy biurowej. Standard tego typu obiektów jest zróżnicowany. Oczywiście użytkownik lokalu musi zadbać o jego adaptację, tak aby był on w pełni przystosowany do indywidualnych potrzeb oraz wymagań. Nieco inaczej jest w przypadku zakupu budynku na własność. Dostępne są zarówno nieruchomości surowe (wymagające remontu), jak i stworzone z myślą o konkretnym typie działalności.
  2. Nieruchomości usługowe – pod tą nazwą kryje się wiele różnych działalności m.in. salony fryzjerskie, gabinety kosmetyczne, restauracje, hotele, magazyny, a także wiele innych. Wiadomym jest, że budynek/lokal wymaga kompleksowej adaptacji. W tym przypadku znacznie rzadziej spotyka się obiekty pod wynajem dostosowane do np. SPA, czy innego biznesu. Jest to jednak kwestia indywidualna – w dużych miastach o wiele łatwiej znaleźć „gotowy” lokal.
  3. Nieruchomości handlowe – obiekty przystosowane do specyfiki sklepów, drogerii, aptek, galerii handlowych itd. W tym przypadku obiekty zapewniają zwykle dostęp do sporej ilości wolnej przestrzeni. Warto wspomnieć, że bardzo często minimalny okres wynajmu nieruchomości trwa kilka lat – dotyczy to jednak głównie dużych inwestycji.

Nieruchomość czy lokal? Co wybrać?

Nieruchomość komercyjna to budynek wolnostojący, który może posiadać ogromny metraż. Oczywistym jest, że przekłada się to na wyższą cenę najmu/zakupu. Lokale użytkowe mogą być małe, a jednocześnie tanie. Wynajmujący otrzymuje dostęp jedynie do części budynku np. parteru. Współdzielenie nieruchomości jest korzystne dla tych, którzy nie posiadają zbyt dużego budżetu. Nierzadko jest tak, że część budynku jest mieszkalna, a wyznaczone pomieszczenia przystosowane są do działalności komercyjnej. Chcąc wybrać najlepszy wariant należy przeanalizować wiele czynników. Przede wszystkim konieczne jest określenie minimalnej przestrzeni użytkowej. Czasami lepiej postawić na większy obiekt, szczególnie jeśli planujemy rozwijać działalność. Sprawdź ofertę dewelopera Budrem.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności