lederboard

Odwagę można i trzeba trenować. Szymon Godziek, Partner marki CUPRA opowiada o tym, w jaki sposób przygotowuje się do sezonu

Szymon Godziek to jeden z najlepszych na świecie zawodników freestyle MTB i freeride. Sportowiec w październiku ubiegłego roku jako pierwszy Polak w historii zajął miejsce na podium Red Bull Rampage – najbardziej ekstremalnych zawodów rowerowych na świecie. Jak sam przyznaje – przekraczanie własnych granic i walka z grawitacją napędzają go podejmowania kolejnych wyzwań zarówno w sporcie jak i w życiu.

 

 

 

Od czerwca 2022 roku zawodnik jest także Partnerem marki CUPRA. Na co dzień korzysta z pierwszego autorskiego CUV-a – CUPRY Formentor. Przestronny samochód zapewnia mu wysoki komfort podróżowania. Odwaga, pasja, przekraczanie własnych granic – to wartości wpisane w DNA marki i kluczowe kryteria, którymi kieruje się, zapraszając do współpracy swoich Partnerów.

Trening ciała

Kolarstwo grawitacyjne jest sportem mocno uzależnionym od warunków atmosferycznych – wiatr i deszcz ograniczają możliwości trenowania na świeżym powietrzu. W takich dniach sportowiec zamyka się na siłowni ze swoim fizjoterapeutą, gdzie wykonuje ćwiczenia wykorzystujące ciężar własnego ciała.

Od kilku lat dużą role w moich treningach odgrywa motocross, który bardzo uzupełnia się z rowerem. Kiedy z powrotem przesiadam się na rower czuję się dużo lepiej: rower w odczuciu jest lżejszy, skocznie są mniejsze. Taka chwilowa zmiana perspektywy jest bardzo cenna – mówi Szymon.

Zawodnikowi zależy także na tym, żeby nie robić dłuższych przerw, dlatego w zimie chętnie odwiedza ciepłe zakątki Hiszpanii.

Od wielu lat zimą regularnie odwiedzam okolice Barcelony, gdzie razem z hiszpańską ekipą trenujemy przed rozpoczęciem sezonu. W tym sporcie liczą się ludzie, dlatego kiedy tylko mogę staram się trenować z kimś. To wzajemne nakręcanie się jest bardzo ważną częścią naszych treningów – dodaje Godziek.

Trening głowy

Poza olbrzymim talentem i ciężką pracą kolarstwo grawitacyjne i freeride wymagają także niebywałej odwagi. Salto nad 30-metrowym kanionem, peletonem Tour de Pologne czy rozpędzonym pociągiem towarowym – Godziek niejednokrotnie udowodnił, że nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Jak odnaleźć w sobie odwagę do robienia takich rzeczy?

Odwagę również można i trzeba trenować. Moim sposobem jest minimalne, ale częste przekraczanie własnych granic. Podczas każdego swojego treningu staram się zrobić trick, którego się boję, który nie zawsze mi wychodzi. Każdy kolejny raz jest dla mnie łatwiejszy – komentuje ambasador marki CUPRA.

W ciągłej w podróży

Nieustanne podróże to nieodłączna część tego sportu. Zawody i pokazy odbywają się na całym świecie, co oznacza, że każdego roku zawodnicy pokonują tysiące kilometrów, odwiedzając odległe zakątki globu. Trudnością jest fakt, że wszędzie trzeba podróżować z rowerem, czasem więcej niż jednym.

Odkąd rozpocząłem współpracę z CUPRĄ po Europie podróżuję wyłącznie Formentorem. To świetny, pakowny samochód, który poza wymiarem praktycznym daje mi również dużo zabawy i przyjemności – mówi Szymon.

Rower, rower i co jeszcze?

Szymon podkreśla, że nie umie odpoczywać w taki sposób, w jaki rozumie to większość osób. Kiedy nie jeździ na rowerze najczęściej pochłania go inny sport – motocross lub deskorolka. Dużo wolnego czasu poświęca też na dopracowywanie własnych tras treningowych.

 

CUPRA łączy ekspresyjny design, kraftową jakość i sportowe osiągi. Firma od samego początku zaprasza do współpracy osoby, które poszukują w swoim życiu autentycznych, silnych doświadczeń. Globalnymi ambasadorami brandu są doceniani sportowcy, m.in.: Marc ter Stegen, Anzu Fati, Mattias Ekstrom, Jordi Gene i Alexia Putellas. Razem tworzą tzw. CUPRA Tribe – społeczność, która inspiruje do wprowadzania zmian w swoim życiu.

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności