lederboard

Polacy coraz częściej wyprowadzają się z kraju. Niemcy i Hiszpania głównymi kierunkami wyprowadzek

W 2022 roku po raz pierwszy od 5 lat tak znacząco spadł udział powrotów do kraju – aż o 13 p.p. w porównaniu z rokiem 2021. Wzrósł natomiast udział wyprowadzek za granicę. Głównymi kierunkami wyprowadzek były w 2022 roku Niemcy i Hiszpania. Średnie ceny przeprowadzek wzrosły – cena przeprowadzki krajowej o 26%, a z Polski za granicę aż o 39%. Więcej informacji na temat trendów w przeprowadzkach Polaków prezentuje najnowszy raport serwisu transportowego Clicktrans.

 

 

 

Raport Przeprowadzki 2022 oparty jest na ponad 48 tys. zleceń przeprowadzkowych opublikowanych w serwisie Clicktrans.pl w latach 2011-2022. Na podstawie zleceń zauważalne stają się pewne zmiany: Polacy mniej chętnie wracają do kraju, za to chętniej podejmują decyzję o wyprowadzce za granicę. Najchętniej wyprowadzaliśmy się do Niemiec, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. W przypadku tego ostatniego kraju obserwujemy dalszy spadek zainteresowania nim jako kierunkiem emigracji. Warto przypomnieć, że Wielka Brytania była głównym kierunkiem wyprowadzek z Polski od 2012 do 2020 roku.

W porównaniu z 2021 rokiem nastąpił wzrost udziału wyprowadzek z Polski do Hiszpanii – o 5,6 p.p.

Wzrost zainteresowania tym kierunkiem wynikać może z atrakcyjnych cen nieruchomości, stosunkowo niskich kosztów życia i ciepłego, przyjaznego klimatu. Poza tym wielu pracowników pozostało przy formie pracy zdalnej mimo zniesienia pandemicznych obostrzeń. – mówi Michał Brzeziński, CEO Clicktrans

Zdecydowanie chętniej wyprowadzamy się za granicę. Przez kilka ostatnich lat udział wyprowadzek z Polski oscylował wokół 25-29%. W 2022 wyprowadzki z kraju stanowiły już 42% zleceń między Polską a innymi krajami. Po raz pierwszy od 5 lat tak znacząco spadł także udział powrotów do kraju – stanowił 58% zleceń przeprowadzkowych pomiędzy Polską a innymi krajami.

– Coraz więcej ludzi decyduje się na wyemigrowanie z Polski. Na to zjawisko mogła wpłynąć zarówno popularyzacja pracy zdalnej, sytuacja makroekonomieczna oraz lęk o bezpieczeństwo związany z wojną w Ukrainie. Z perspektywy Polski, jeśli ta tendencja się utrzyma, na pewno powinna być to alarmująca wiadomość.   – mówi Michał Brzeziński.

Rosnące ceny przeprowadzek

Gwałtowny wzrost inflacji i cen paliw nie mógł pozostać bez wpływu na ceny przeprowadzek. Wzrosły one zarówno w przypadku przeprowadzek krajowych jak i tych za granicę. Średnia cena przeprowadzki krajowej wzrosła o 26%. Cena przeprowadzki z Polski za granicę wzrosła aż o 39%. Najmniejszy wzrost cen odnotowaliśmy w przypadku przeprowadzek do Polski – o 18%.

„Raport Przeprowadzki 2022” to siódma edycja raportu na temat przeprowadzek Polaków na terenie Europy. Szczegółowe informacje, wnioski oraz wykresy zawarte zostały w raporcie: https://clicktrans.pl/info/raport-przeprowadzki-2022

Clicktrans.pl to polski serwis łączący osoby i firmy poszukujące transportu z przewoźnikami. Portal działa od 2010 roku i rozwija się w całej Europie. Idea Clicktrans polega na połączeniu osób szukających transportu dużych przedmiotów z przewoźnikami jadącymi w tym samym kierunku.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję zasady Polityki prywatności