Zostań członkiem

Otrzymuj najlepsze oferty i aktualizacje dotyczące Magazynu LBQ.

― Reklama ―

spot_img

Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne...
Strona głównaPrawoPrawo amerykańskie na Łazarskim

Prawo amerykańskie na Łazarskim


Szkoły prawa obcego pozwalają na doskonalenie terminologii prawniczej, specjalistyczne przygotowanie językowe, poszerzenie horyzontów i pogłębienie wiedzy na temat systemów prawa w innych krajach. Współcześnie wiedza ta, w tym szczególnie dotycząca common law, staje się niezbędnym elementem warsztatu i kompetencji prawnika, który chce z powodzeniem współpracować w środowisku międzynarodowym.

 

Szkoły prawa obcego są kierowane nie tylko do ambitnych prawników. Z ich oferty chętnie korzysta także kadra managerska, operująca w biznesie w skali międzynarodowej. Obecnie  w czasach globalizacji relacji biznesowych, specjalizacja w ramach jednego systemu prawnego często jest niewystarczająca. Zdaniem doradców zawodowych, szkoła prawa obcego, obok regularnych studiów prawniczych, może być fundamentem do rozwijania wiedzy i umiejętności nowoczesnego prawnika, zgodnie z rynkowym zapotrzebowaniem.

Pomysł uruchomienia Letniej Szkoły Prawa Amerykańskiego na Łazarskim zrodził się z kontaktów, jakie w 2014 r. nawiązał z uczelnią jeden z wykładowców – sędzia Thomas Spieczny. Doktor Dominika Harasimiuk, dyrektor Programów Obcojęzycznych i Projektów Rozwojowych Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego, wspomina: – Sędzia Spieczny pamiętając o swoich polskich korzeniach, zwrócił się z propozycją współpracy do Uczelni Łazarskiego, jako jednej z wiodących w obszarze prawa w naszym kraju. Odwiedził nas dwukrotnie, wygłaszając w ciągu jednego z pobytów bardzo ciekawy cykl wykładów, który spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony naszej społeczności akademickiej. Postanowiliśmy wykorzystać ten potencjał i kolejnym pomysłem była Letnia Szkoła Prawa Amerykańskiego, której pierwsza edycja odbyła się na przełomie czerwca i lipca tego roku.

Różne porządki prawne

System prawa amerykańskiego różni się od naszego, kontynentalnego. Tzw. common law, opiera się przede wszystkim na działalności orzeczniczej sądów. Jak wskazuje dr Dominika Harasimiuk: – Sędziowie podejmując decyzję, tworzą precedensy, którymi związane są sądy orzekające w podobnych sprawach. Oczywiście muszą być one zgodne z Konstytucją USA. Ponadto, tym co różni systemy anglosaskie od kontynentalnego, jest niewielki stopień kodyfikacji, mimo istniejącego prawa stanowionego. Stąd każdy prawnik chcący rozwijać swoją karierę w amerykańskiej firmie, powinien zainwestować w dokształcenie się z zakresu lokalnego prawa. Jest to wiedza w tym wypadku bardzo przydatna, i co ważne, również podnosząca wartość w oczach obecnego lub potencjalnego pracodawcy.

Sędzia i prokurator

W Letniej Szkole Prawa Amerykańskiego Łazarskiego wykładają prawnicy praktycy z wieloletnim stażem. Jednym z nich jest sędzia stanowy, drugim prokurator federalny. Dzięki temu słuchacze mogli z pierwszej ręki dowiedzieć się jak system prawa amerykańskiego działa w rzeczywistości. Program dotyczył najważniejszych obszarów prawa amerykańskiego – prawo konstytucyjne, cywilne, karne, administracyjne, procedury cywilne i karne, prawo handlowe i gospodarcze. Uczestnicy szkoły wgłębiali się w zagadnienia odrębności common law od systemów europejskich, znaczenia orzecznictwa sądów amerykańskich oraz zasad wykonywania zawodów prawniczych w USA.

– Wykładowcy prowadzili zajęcia w oparciu o przygotowane wcześniej prezentacje, które byłby udostępnione słuchaczom. Dzięki temu, mogli podjąć próby zastosowania powszechnej na amerykańskich uniwersytetach tzw. metody sokratycznej. Opiera się ona na prowadzeniu dialogu między studentem a profesorem, uczenia się poprzez kazusy, umiejętności przedstawiania argumentacji, analizy stanów faktycznych, prób rozwiązania problemówpodkreśla dr Dominika Harasimiuk.

Letnia Szkoła daje umiejętność spojrzenia na amerykańskie instytucje prawne z szerszej perspektywy. Tego rodzaju zajęcia – zdaniem dr Dominiki Harasimiuk – zawsze wzbogacają wiedzę: – Podstawową korzyścią, jaką wynieśli nasi słuchacze był bezpośredni kontakt  z urzędującym sędzią amerykańskim oraz prokuratorem federalnym. Dzięki temu uczestnicy mogli się dowiedzieć wielu ciekawych szczegółów związanych z ich codzienną pracą i funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości w USA. Poza tym, każdy kto chce pracować w międzynarodowych kancelariach prawnych, czy dużych korporacjach, powinien mieć świadomość, że może zetknąć się praktyce z prawem amerykańskim. Wiadomo, że szkoła letnia, obejmująca 40 godzin nie daje takiej wiedzy jak studia w Stanach Zjednoczonych. Mimo to jest dobrym punktem wyjścia do dalszego poszerzania wiedzy w tym obszarze. Polecam ją przede wszystkim prawnikom, którzy chcą pracować w kancelariach międzynarodowych, korporacjach, organizacjach międzynarodowych.

W roku akademickim 2016/17 w ramach Szkół Prawa Obcego na Uczelni Łazarskiego planowane jest także uruchomienie Szkoły Prawa Francuskiego, Niemieckiego, Studium Prawa Rosyjskiego, jedynej w Polsce Szkoły Azjatyckiego Prawa Porównawczego i Programu International Legal Skills. Więcej informacji na stronie: http://www.lazarski.pl/pl/oferta/Szkoly-Praw-Obcych/.

 

 

***

Uczelnia Łazarskiego jest czołową uczelnią prawniczo – ekonomiczną w Warszawie. Znajduje się w ścisłej czołówce Rankingów Wydziałów Prawa wśród uczelni niepublicznych według „Dziennika Gazety Prawnej” oraz „Rzeczpospolitej”. Jej Wydział Ekonomii i Zarządzania został uznany za najlepszy, praktycznie kształcący, w ocenie „Briefu”. Łazarski jest najlepszą polską uczelnią według globalnego rankingu U-Multirank, powstałego na zlecenie Komisji Europejskiej. Uczelnia tworzy kierunki wspólnie z pracodawcami i dostosowuje system kształcenia do potrzeb zmieniającego się rynku pracy. Pomaga studentom rozpocząć karierę zawodową w międzynarodowym środowisku. Oferta edukacyjna uczelni to studia licencjackie, magisterskie, podyplomowe, MBA, LLM, seminaria doktorskie, szkolenia i kursy językowe. Uczelnia oferuje również studia anglojęzyczne z brytyjskim dyplomem Coventry University. Więcej informacji na www.lazarski.pl

Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.