Ropa najdroższa od siedmiu lat. Czy złamie próg 100 USD za baryłkę?

Dziś rano kontrakty futures na ropę Brent osiągają nowy rekord w okresie siedmiu lat: powyżej 93 USD za baryłkę. Od początku roku cena ropy naftowej wzrosła o ponad 20 proc., drożejąc siedem tygodni z rzędu. 

 

Po ok. 20-procentowej podwyżce w tym roku analitycy zakładają, że cena ropy może złamać barierę 100 USD za baryłkę. Może do tego prowadzić ożywienie popytu w połączeniu z malejącymi zapasami i zakłóceniami w dostawach.

Biały Dom ostrzega przed atakiem „lada dzień”

Kraje OPEC+ zdają się mieć trudności z osiągnięciem swoich celów produkcyjnych, mimo że zatwierdzają plany zwiększenia wydobycia. Napięcia geopolityczne w Europie Wschodniej pozostają wysokie. Biały Dom ostrzegł, że Rosja może zaatakować Ukrainę „lada dzień”, a to także może zwiększać zapotrzebowanie na ropę.

Sytuację na rynku mogłyby poprawić dostawy surowca z Iranu. Inwestorzy zdają się jednak lekceważyć postępy w rozmowach USA z Iranem. Administracja prezydenta Joe Bidena przywróciła zwolnienia z sankcji dla Iranu, aby umożliwić realizację międzynarodowych projektów o współpracy nuklearnej.

Rosną także ceny kryptowalut

Cena bitcoina na początku tygodnia przekracza 42 tys. USD. Oznacza to, że kryptowaluta o największej rynkowej kapitalizacji kosztuje najwięcej od połowy stycznia. W efekcie od ostatniego dołka, który został wyznaczony 24 stycznia pod poziomem 33 tys. USD, cena zdaje się odrabiać straty, a wzrost od ostatniego minimum wynosi ok. 30 proc.

Druga z najpopularniejszych kryptowalut, czyli ethereum, kosztuje dziś rano 3100 USD. Tym samym od dołka z 24 stycznia ETH może zwyżkować już o ponad 40 proc., z okolic 2160 USD. Tego typu odreagowania mogą prowadzić ponownie do rozważań, czy wcześniejsze spadki były korektą w trendzie, czy też może obecne wzrosty są korektą w bessie. Jedno wydaje się pewne: nigdy wcześniej nie mogliśmy obserwować zachowania rynku kryptowalut w tak silnie zmieniającym się otoczeniu makroekonomicznym z tak dużą skłonnością banków centralnych do podnoszenia stóp procentowych.

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79,17% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności