Mocniejszy dolar, tańsze złoto, oczekiwanie pięciu podwyżek stóp

Krajobraz na rynkach finansowych po wczorajszych wypowiedziach Jerome’a Powella, szefa Rezerwy Federalnej: kurs EUR/USD spada poniżej 1,1200, a cena uncji złota do 1810 USD.

 

 

Po dwudniowym posiedzeniu Rezerwa Federalna nie zmieniła wysokości stóp procentowych w USA. Kluczową dla reakcji rynku okazała się jednak konferencja prasowa szefa Fed. Jerome Powell przekazał wczoraj, że już wkrótce właściwe będzie podniesienie docelowego przedziału dla stopy funduszy federalnych, ponieważ inflacja znacznie przekracza poziom 2 proc., a rynek pracy jest wystarczająco silny, aby podwyżki stóp procentowych mu nie zaszkodziły.

Zakończenie skupu aktywów już w marcu?

Począwszy od lutego, bank centralny USA będzie redukował program skupu aktywów do 30 mld dolarów miesięcznie i może zakończyć go już w marcu. Natomiast redukcja bilansu wynoszącego 8,9 bln dolarów rozpocznie się po podwyżce stóp procentowych, a Fed zamierza z czasem zmniejszać stan posiadania papierów wartościowych poprzez dostosowanie kwot reinwestowanych płatności kapitałowych – wynika z oświadczenia.

Podczas wirtualnej konferencji prasowej Powell powiedział, że FOMC jest zdania, aby podnieść stopę funduszy Fed na marcowym posiedzeniu, jeśli będą ku temu warunki. Powell nie wykluczył również możliwości podwyżek stóp procentowych na każdym z kolejnych posiedzeń Fed.

Kolejna decyzja w marcu

Rynek stopy procentowej zaczął tym samym wyceniać możliwość już nie trzech czy czterech podwyżek stóp w 2022 r. w USA, ale aż pięciu. Tym przesunięciem w oczekiwanym oprocentowaniu dolara amerykańskiego można próbować tłumaczyć jego aktualne umocnienie na światowych rynkach. Jednak trzeba też pamiętać, że tak agresywna ścieżka podwyżek może zostać wkrótce zdyskontowana przez rynek i bez nowych bodźców może być ciężko o utrzymanie obecnych trendów.

Kolejną decyzję Fed ogłosi 16 marca, gdy pojawią się także nowe projekcje makroekonomiczne FOMC. Mogą one określać oczekiwania wobec rynku pracy, inflacji, PKB oraz poziomu oprocentowania na koniec 2022 r.

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79,17% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności