lederboard

Rzeźby, które są biżuterią architektury – budynków, ogrodów, parków i wnętrz

Ideą przewodnią twórczości Grupy Artystycznej MORPHOSOS jest, aby we współczesnym świecie znużonym i znudzonym anonimowością, monotonią współczesnej architektury, na tle sztuki współczesnej przesyconej abstrakcją i deformacją, tworzyć dzieła wyrażające kult indywidualności i wyjątkowości człowieka wyrażone przez fascynację formą ludzkiej twarzy i ciała, wzbogacone przez kształty ponadczasowych symboli.

  Ideą ważną dla Grupy Artystycznej MORPHOSOS jest też przywrócenie rzeźbie i architekturze ich współistnienia w organicznej harmonii, w której rozwijały się od zarania dziejów ludzkości do połowy XX wieku. Zdaniem założycieli – liderów grupy twórczej MORPHOSOS, w XX wieku, współistnienie w organicznej harmonii architektury i rzeźby zostało gdzieś zagubione. Architektura i rzeźba zostały od siebie oderwane, rozdarte przez dekadencję, w którą została wepchnięta współczesna cywilizacja, przez erozję idei sztuk plastycznych i przez industrializację architektury, która uczyniła z architektury obszary anonimowej, monotonnej przestrzeni. Ich zdaniem, przez całą historię ludzkości architektura nie istniała bez rzeźby i malarstwa. Dowodem na to są tysiące najwspanialszych budowli w historii cywilizacji człowieka. W każdej z nich ekspresja przestrzeni architektury budynków, wnętrz, ogrodów i parków jest dopełniana przez ekspresję i detal rzeźb i malarstwa. Założyciele, liderzy i dyrektorzy artystyczni grupy twórczej MORPHOSOS – Piotr Cieślik i Krzemir Heliński. Artyści z wykształceniem architektonicznym i wieloletnim doświadczeniem i praktyką projektową. Filozofię artystyczną swojej twórczości oparli na głębokim zrozumieniu ponadczasowych potrzeb duchowych, estetycznych człowieka jako odbiorcy i użytkownika przestrzeni, w której żyje.
Filozofię artystyczną swojej twórczości oparli również na głębokim zrozumieniu pomysłów i wymagań projektantów budynków, zespołów urbanistycznych, architektury krajobrazu oraz wnętrz, na zrozumieniu aspiracji klientów – inwestorów, wartości lokalnych społeczności. Sztuka grupy MORPHOSOS jest też rodzajem wysublimowanego, wyrafinowanego, wielowymiarowego dialogu między sztuką współczesną a dziedzictwem ludzkiej cywilizacji. W swoich pracach MORPHOSOS przywołuje ponadczasową wartość piękna, idealnych proporcji i ludzkiej skali klasycznych arcydzieł. Nawiązuje do mitologii i historii. MORPHOSOS, w swojej sztuce czerpie inspiracje z ponadczasowych zasobów skarbca dziedzictwa kulturowego: harmonii, piękna i humanistycznych wartości starożytnej Grecji, Rzymu i włoskiego renesansu, wizjonerstwa surrealizmu, śmiałości kubizmu… Inspiracje czerpie również z architektury, filozofii, literatury i muzyki. I w swoich pracach interpretuje je na nowo, w formie nowoczesnego języka sztuki współczesnej, który odzwierciedla i wyraża zmieniające się aspekty społeczne, kulturowe, polityczne i technologiczne współczesnego życia. We współczesnym świecie znużonym i znudzonym anonimowością, monotonią współczesnej architektury, na tle sztuki współczesnej przesyconej abstrakcją i deformacją, grupa MORPHOSOS tworzy dzieła wyrażające kult indywidualności i wyjątkowości człowieka wyrażone przez fascynację wzbogaconą formą ludzkiej twarzy i ciała przez kształty ponadczasowych symboli. Prace MORPHOSOS zawierają symboliczne, alegoryczne przesłania, które stymulują odbiorców XXI wieku do refleksji na temat źródeł ludzkiej cywilizacji, ludzkiej psychiki, postaw, moralności, o słabości i sile człowieka, według porządku świata, o podstawowych wartościach. Misją sztuki MORPHOSOS jest zdefiniowanie nowej wartości i nowej tożsamości, inspirowane ponadczasowymi wzorami obecnymi w greckiej agorze, na forum rzymskim, na placu renesansowym oraz wzbogacenie przestrzeni zamieszkałych przez jednostki i społeczności XXI wieku. – pomysłów i wymagań projektantów budynków, zespołów urbanistycznych, architektury krajobrazu oraz wnętrz, – kwestii lokalizacji, materiałów, założeń planistycznych, przepisów budowlanych, – aspiracji klientów, wartości lokalnych społeczności. Grupa twórcza MORPHOSOS, której nazwa pochodzi od greckiego słowa oznaczającego „kształt” lub „kształtować”, tworzy rzeźby, które sprawiają, że budynki, wnętrza, zespoły urbanistyczne, parki i ogrody stają się miejscami wyjątkowymi, symbolicznymi, kultowymi, a jednocześnie ukształtowanymi w harmonii z otoczeniem. MORPHOSOS tworzy rzeźby we wszystkich skalach, do wszystkich rodzajów przestrzeni architektonicznych – komercyjnych, biurowych, mieszkalnych, parków i ogrodów oraz innych.
Dzieła MORPHOSOS tworzą subtelny, wyrafinowany, wielowątkowy dialog pomiędzy rzeźbą a architekturą. Nadają architekturze budynków, przestrzeni miejskich, terenów zieleni, wnętrz – nowy wymiar. Stają się symbolami miejsc – budynków, placów, parków – czyniąc je wyjątkowymi, prestiżowymi i zapamiętywalnymi. Są „biżuterią architektury” wzbogacając jej ekspresję i spektakularność. Inspirują odbiorców architektury XXI wieku do refleksji na temat ludzkiej cywilizacji, porządku świata, uniwersalnych wartości. Sprawiają, że ludzie obcujący z architekturą zwracają szczególną uwagę na jej wartość jako sztuki, pragną ją zachować w pamięci i na zdjęciach. Artyści MORPHOSOS tworzą swoje rzeźby kompleksowo – od szkiców koncepcyjnych, rysunków, projektów technicznych, po wykonanie kompletnych rzeźb dostarczanych i ustawianych na zewnątrz i wewnątrz budynków. Jako artyści z wykształceniem architektonicznym, doświadczeniem i praktyką, dogłębnie rozumieją kwestie artystyczne oraz szeroki zakres problemów technicznych, takie jak szczegółowe projekty techniczne, konstrukcja, instalacje, technologie produkcji, montaż. MORPHOSOS ma do dyspozycji: studio projektowe, warsztaty rzeźbiarskie i modelarskie, warsztaty odlewnicze metali, warsztat kamieniarski, warsztat kamieniarski, warsztat stolarski, warsztat metalowy, zespół galwaniczny, zespół nadzorujący i zespół montażowy. MORPHOSOS tworzy rzeźby odlewane z brązu i mosiądzu, wykańczane w różnych technikach, takich jak patynowanie, polerowanie, chromowanie, złocenie. Rzeźby MORPHOSOS umieszczane są na wyrafinowanych cokołach wykonanych z: – kamieni naturalnych, – naturalnego drewna, – brązu, mosiądzu lub stali Kontakt: Krzemir Heliński, tel.: +48 601 566 435, email: krzemir@morphosos.com Piotr Cieślik, tel.: +48 601 066 436, email: piotr@morphosos.com www.morphosos.com

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności