System zarządzania produkcją – czy nadaje się do Twojej branży?

Wiele firm produkcyjnych działa w niszach, wykorzystując specyficzne technologie, nietypowe materiały czy działając na bardzo dokładnie określonych procedurach. W takich sytuacjach często pojawia się pytania czy „standardowy” system do zarządzania produkcją sprawdzi się dla danej branży i czy inwestycja w takie oprogramowanie przyniesie wymierne efekty. W tym artykule wyjaśnimy jakie rozwiązania systemowe będą odpowiednie dla Twojej firmy.

 

Konieczność czy trendy?

W obecnej rzeczywistości rynkowej stwierdzenie, że firma produkcyjna potrzebuje oprogramowanie do zarządzania produkcją wydaje się już truizmem. Wróćmy jednak do celu jaki przyświeca wdrażaniu tego typu rozwiązań. Każde przedsiębiorstwo produkcyjne – niezależnie od branży czy ilości zatrudnianego personelu – musi zarabiać. To z kolei wymaga dobrze przygotowanego planu produkcji,  kontroli jego realizacji a także rozliczania, podsumowania działań i zebrania rzetelnych danych, będących podstawą do wprowadzania dalszych usprawnień. Postępująca złożoność produkcji, rozproszona sieć dostawców i podwykonawców, indywidualizacja produkcji oraz silna konkurencja powodują, że realizacja tych założeń nie jest już możliwa przy użyciu tradycyjnych metod i  bez wsparcia nowoczesnych technologii.

Czy każdy program do zarządzania produkcją jest skuteczny?

Odpowiedź jest dosyć prosta – wszystko zależy od tego na ile jest od dopasowany do Twoich potrzeb. W jaki sposób to ustalić?  Przed rozpoczęciem poszukiwań właściwego oprogramowania – podczas analizy przedwdrożeniowej – należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. By móc podejmować jakiekolwiek decyzje musisz znać stan wyjściowy.

  • Jaka jest aktualna sytuacja na produkcji – co sprawia problemy, nie działa do końca optymalnie? Które obszary działają dobrze, jakie rozwiązania sprawdzały się do tej pory?
  • Jakie systemy już są wdrożone w firmie?
  • Jakie są potrzeby poszczególnych jednostek organizacyjnych w Twojej  firmie? System do zarządzania produkcją ma adresować potrzeby pracowników linii produkcyjnej, magazynu, planistów, technologów, ale także pracowników biurowych, handlowców oraz zarządu firmy.
  • Równie ważną kwestią, obok funkcjonalności systemu, jest jego profesjonalne wdrożenie i przeszkolenie pracowników – nawet idealne narzędzie nie odniesie pożądanego efektu, jeśli w fazie wdrożenia zostaną popełnione błędy lub pracownicy nie będą umieli z niego korzystać/będą mieli obawy, że coś zepsują.

Jest oczywiście wiele innych pomniejszych aspektów, którym warto się przyjrzeć, aby zyskać pełen obraz sytuacji. Wybierając rzetelnego dostawcę możesz liczyć na pomoc w przeprowadzaniu przez cały proces i gruntowne zbadanie Twoich potrzeb. Wdrożeniowcy OptiMES na etapie planowania proponują dostępne rozwiązania optymalizujące działania firmy, tak aby wdrożenie systemu w możliwie największym stopniu poprawiało wydajność działania i maksymalizowało zyski z produkcji.

Dlaczego warto wybrać system do zarządzania produkcją OptiMES?

W tym miejscu pojawia się odpowiedź na pytanie zawarte we wstępie – właściwie zaprojektowany i wdrożony system optymalizuje działania produkcji w każdej branży. Dotychczasowa historia wdrożeń OptiMESa udowadnia, że ten kompleksowy system informatyczny sprawdza się we wszystkich typach produkcji. Co więcej, jego implementacja odnosi wymierne efekty nawet w przedsiębiorstwach  spoza branży wytwórczej. Jego funkcje są przydatne dla szeroko pojętej produkcji jak również dla narzędziowni, montowni, drukarni, kolei czy firm z branży energetycznej.

System OptiMES to modułowe rozwiązanie, które zabezpiecza wszystkie kluczowe obszary działania w firmie produkcyjnej, skutecznie podnosząc wydajność produkcji oraz zapewniając lepsze gospodarowanie zasobami. Ten program do zarządzania produkcją pozwala zaoszczędzić nawet ¾ czasu przeznaczanego na planowanie. OptiMES zapewnia automatyzację i uproszczenie procesów, dzięki którym oszczędzasz czas, zyskujesz większą płynność i stabilność produkcji, przy jednoczesnym wzroście jakości produktów. Wszystko to ma swój efekt w postaci wzrostu realnych zarobków Twojej firmy. Sprawdź które rozwiązania OptiMES będą dla Ciebie najlepsze!

fot. Materiały prasowe

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności