lederboard

Trendy w budownictwie i na rynku nieruchomości 2022

Pandemia na dobre zmieniła sposób, w jaki ludzie podchodzą do wyboru nieruchomości. Osiedla mieszkaniowe przyszłości będą jeszcze bardziej przyjazne dla mieszkańców, ekologiczne i ergonomiczne. Jakie jeszcze trendy zdominują rynek w 2022 r.?

 

 

Energooszczędność i ekologia

Wymogi unijne dotyczące dążenia do zeroemisyjności mają wpływ na wiele branż – w tym również budowlaną. Budynki będą musiały uwzględniać technologie energooszczędne. Dane JLL wskazują, że nieruchomości odpowiadają aż za 40% światowej emisji dwutlenku węgla.

To jednak nie tylko kwestia zapisów prawnych – konsumenci są coraz bardziej świadomi swoich potrzeb. Chcą mieszkać w nowoczesnych, ekologicznych osiedlach, które są przyjazne środowisku. Często też korzystają z rozwiązań energooszczędnych – począwszy od oświetlenia, aż po fotowoltaikę czy pompy ciepła. Wiele zależy od możliwości finansowych i lokalowych, ale zrozumienie problemu klimatycznego jest coraz powszechniejsze. Fakt, że wiele osób decyduje się na tego typu technologie, jest także powiązany z rosnącymi cenami energii – pozwala to przynajmniej częściowo uniezależnić się od dostaw z sieci.

Elementy prefabrykowane

Prefabrykaty to obecnie jeden z najbardziej przyszłościowych kierunków budownictwa. Pozwala na skrócenie czasu realizacji inwestycji – co pozwala lepiej zaspokajać potrzeby mieszkaniowe społeczeństwa.

Dużą zaletą prefabrykatów jest to, że pozwalają one na zachowanie powtarzalności. Przyjeżdżają na plac budowy jako gotowe elementy, dlatego nie jest potrzebne dodatkowe miejsce na składowanie materiałów budowlanych. Koszt pracy jest niższy – tłumaczy Tomasz Bednarek, pracownik dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A. Jak dodaje: – Ważne jest także to, że taka budowa ma mniejszy wpływ na otoczenie właśnie poprzez redukcję hałasu czy zanieczyszczeń. Na uwagę zasługuje także wysoka termoizolacyjność ścian, która ma wpływ na komfort życia mieszkańców.

Co istotne, prefabrykaty powstają w fabrykach przy stałej temperaturze i idealnych proporcjach mieszanki, dzięki czemu nie dochodzi do takich sytuacji jak na budowie, gdzie temperatura może mieć duży wpływ na beton, zmieniając strukturę wewnętrzną ścian. To z kolei powoduje gorszą izolację termiczną ścian czy nawet ich spękanie. Przy tradycyjnej wylewce należy uwzględniać zmienne warunki atmosferyczne. W niskich temperaturach beton musi być wzbogacany, zaś podczas wysokich – polewany wodą, aby wylewka nie gęstniała zbyt szybko. Fakt, że elementy prefabrykowane są wytwarzane zawsze tak samo, daje większą przewidywalność i niezależność od temperatury panującej na placu budowy – co również ma przełożenie na tempo prac.

W dobie rosnących cen materiałów budowlanych prefabrykacja jest rozwiązaniem, które pomoże zredukować koszty budowy. Już dziś jest stosowana zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i biurowym czy przemysłowym.

Lokalizacja

 

Nie bez znaczenia będzie również położenie osiedli mieszkaniowych. Widać wyraźny powrót ku przedmieściom, gdzie dostęp do terenów zielonych jest większy, a infrastruktura z roku na rok lepsza. Deweloperzy będą dbali o to, by ich oferta była zróżnicowana i zawierała zarówno inwestycje w centrum, dla osób ceniących sobie intensywne miejskie życie, jak i kameralne, spokojne osiedla na obrzeżach dla tych, którzy poszukują rodzinnej, zielonej okolicy.

Niezwykle istotne będzie życie społeczne. Potencjalni nabywcy będą zwracać uwagę na to, czy inwestycja oferuje przestrzenie wspólne: place zabaw, strefy fitness, siłownie na świeżym powietrzu czy choćby zielone dziedzińce. To właśnie one są miejscem, w którym mieszkańcy nawiązują relacje i mogą razem spędzać czas.

Ergonomia i dostęp do światła dziennego

Kupujący będą kierować się w dużej mierze użytecznością. Pandemia pokazała wielu ludziom, jak istotna jest przestrzeń do życia. Część podjęła decyzję o konieczności podwyższenia swojego standardu, inni zakup mieli w planach od dawna.

Na znaczeniu zyska dostęp do światła dziennego, które pozwala nie tylko efektywniej korzystać ze sztucznego oświetlenia, ale przede wszystkim pozytywnie wpływa na samopoczucie. Popularne będą zatem większe przeszklenia. Wiele osób zwróci także uwagę na dodatkową przestrzeń w domu czy mieszkaniu, którą można zaadaptować np. na domowe biuro.

Dużym zainteresowaniem będą cieszyć się otwarte przestrzenie, które dają poczucie większej otwartości i swobodę aranżacji. Bardzo istotna będzie modułowość pomieszczeń i łatwość w ich dostosowywaniu do zmieniających się potrzeb.

W 2022 roku deweloperzy i architekci będą musieli sprostać bardzo ważnym wyzwaniom – optymalizacji kosztów budowy, dopasowaniu się do wymogów związanych z energooszczędnością i używaniu technologii przyjaznych klimatowi. Popyt na nieruchomości jest wysoki i szacuje się, że w bieżącym roku utrzyma się na podobnym poziomie.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności