Wybierz najlepszego dostawcę usług IT dla Twojej firmy!

Jesteś świeżo upieczonym przedsiębiorcą i szukasz rzetelnej firmy świadczącej usługi IT w ramach outsourcingu? A może masz doświadczenie w biznesie i czujesz, że Twoja firma potrzebuje zmian na tym polu? Jak uniknąć pułapek w tym temacie, radzi ekspert: Natalia Olszewska – Rokicka, współzałożyciel, a od 2018 roku Prezes Zarządu DNR Group.

 

 

Jednoosobowa działalność czy duże przedsiębiorstwo, start-up czy firma z doświadczeniem – obecnie niemal każdy właściciel biznesu potrzebuje wsparcia w zakresie szeroko pojętych usług IT. Biorąc pod uwagę choćby wzmożone w ostatnich czasach ataki hakerów, nikogo nie trzeba przekonywać o konieczności ulepszenia wszelkich braków w tym obszarze. Okazuje się jednak, że wybór najlepszej firmy do obsługi IT nie jest wcale łatwą decyzją. Dlatego przed jej podjęciem warto przeanalizować wszelkie przesłanki.

Przede wszystkim, osoby szukające wsparcia dla swojego biznesu zaskoczyć może ogromna różnorodność firm zajmujących się obsługą infrastruktury informatycznej. Możemy zatem przebierać wśród ofert od dużych dostawców, po mniejsze kilkuosobowe firmy i jednoosobowe działalności gospodarcze. Warto jednak podkreślić, że jakość obsługi nie zawsze idzie w parze z wielkością firmy i ilością obsługiwanych przez nią klientów. Dlatego już na samym początku poszukiwań dobrze jest zastanowić się nad naszymi oczekiwaniami w kwestii IT, by móc wybrać podmiot, który może zapewnić usługi maksymalnie dopasowane do naszych potrzeb. Przykładowo: jeśli zależy nam na dodatkowych świadczeniach, takich jak np. monitoring serwisów informatycznych 24/7, szukajmy firmy, która oferuje takie usługi.

Kolejne kryterium, które dobrze jest wziąć pod uwagę, to oczywiście doświadczenie, o czym przekonuje nasz ekspert, Natalia Olszewska-Rokicka, współzałożycielka i Prezes Zarządu firmy DNR Group zajmującej się obsługą informatyczną przedsiębiorstw, zarządzaniem i administracją serwerami, monitoringiem infrastruktury IT, audytowaniem oraz wdrażaniem procedur cyberbezpieczenstwa:

– Wybierajmy firmy, które mogą zaprezentować nam referencje od swoich klientów i istnieją na rynku co najmniej od kliku lat. Dla przykładu –  kiedy w mojej firmie pozyskiwaliśmy nowego klienta, wielokrotnie zdarzało się, że osobiście kontaktował się on z obsługiwaną przez nas firmą, żeby wybadać, jaki jest poziom satysfakcji z naszych usług. Ważne jest też, jak długo firma IT realizuje usługi dla swoich obecnych klientów, jeśli są to wieloletnie współprace, to znaczy, że dostawca dba nie tylko o jakość realizowanych usług, ale również o odpowiednią obsługę klienta – mówi Natalia Olszewska-Rokicka z DNR Group.

Przy wyborze outsourcingu IT sprawdźmy zatem referencje dostawcy, ale też odpowiednie certyfikaty, które potwierdzają jakość i świadczą o profesjonalnym podejściu do klienta.

Przyglądając się dostawcy usług informatycznych, warto też wybadać, jakie branże obsługuje interesująca nas firma, a co za tym idzie, czy dysponuje odpowiednim doświadczeniem w infrastrukturach IT zróżnicowanych pod względem wielkości i rodzaju biznesu. Jeśli zakres działalności danego outsoursingu informatycznego jest szeroki, z pewnością poradzi on sobie z naszym przedsiębiorstwem!

Ponadto warto zwrócić uwagę na inne kwestie:

– Ważny jest też zespół – obsługa informatyczna to duża ilość różnych usług: od bieżącego wsparcia użytkowników, poprzez konfigurację sieci, administrację serwerami i komputerami, po cyberbezpieczeństwo, co oznacza mnogość kompetencji. Oczywiście są na rynku osoby, które mają takie umiejętności, ale jest ich bardzo niewiele i najczęściej są osobami zarządzającymi dużymi działami IT w firmach technologicznych. Dlatego też odradzam pojedyncze osoby i jednoosobowe działalności gospodarcze – wyjaśnia Natalia Olszewska-Rokicka współzałożycielka DNR Group. –  Ważną kwestią jest też dostępność i gotowość do realizacji usług. Co do zasady firma IT powinna je realizować 24/7.

Nie wszystkie podmioty są więc w stanie zapewnić nam kompleksową obsługę. Dość częstą praktyką jest natomiast wyspecjalizowanie się w wybranych dziedzinach. Wówczas taki dostawca nie zawsze będzie w stanie zrealizować wszystkich oczekiwań danej firmy.

Zgodnie z sugestią Natalii Olszewskiej- Rokickiej z DNR Group, warto przed zawarciem umowy z dostawcą usług informatycznych dopytać o wszelkie kwestie, które, choć wydają nam się oczywiste, wcale nie muszą być wyszczególnione w umowie, a co tym idzie, realizowane przez firmę IT:

– Liczą się również odpowiedzialność i transparentność w działaniu – dopytajmy o warunki współpracy, o czas podjęcia i realizacji zgłoszenia, o system komunikacji, raportowania i śledzenia zmian, o tworzenie bieżącej dokumentacji teleinformatycznej (którą powinniśmy jako klienci mieć do wglądu w każdym momencie) oraz o dostęp do naszej infrastruktury w sytuacji, kiedy firma w krytycznym dla organizacji momencie nie jest zdolna do realizacji usług – mówi Natalia Olszewska-Rokicka, współzałożycielka marki DNR Group.

Ten ostatni aspekt może mieć kluczowe znaczenie w sytuacji nasilonych ataków hakerskich, z jakimi mierzymy się od jakiegoś czasu. Przechwycenie bazy danych klientów, choćby nie zawierała ona danych wrażliwych, może przynieść fatalne skutki dla naszego biznesu. Odpowiedni system zabezpieczeń i możliwość szybkiej reakcji ze strony dostawcy usług IT zapewni nam spokój i pozwoli koncentrować się na tym, w czym jesteśmy fachowcami: na naszym biznesie. Podobnie jest z niezwykle pożądaną dziś usługą odzyskiwania danych, dlatego dobrze jest przeanalizować pod tym kątem umowę jeszcze przed jej podpisaniem. Pamiętajmy też, że wszelkiego rodzaju awaryjne sytuacje mogą przydarzyć się dziś każdej firmie. Ważne jednak, by mieć u swego boku współpracownika, na którego wsparcie zawsze można liczyć!

Wybór właściwego dostawcy IT to obecnie kluczowa kwestia dla osiągnięcia sukcesu – bez względu na to, w jakiej branży działamy i jak duży biznes prowadzimy. Uzbrojeni w wiedzę i świadomość potrzeb, jakie ma nasza firma, możemy znaleźć dostawcę, który z pewnością spełni wszystkie nasze oczekiwania!

WIĘCEJ NA: https://dnrgroup.pl/

Joanna Bielas

fot. Piotr Wroniewicz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję zasady Polityki prywatności