Wyciągarki elektryczne przydatne nie tylko w terenie – gdzie jeszcze wykorzystuje się wyciągarki?

Wyciągarki znajdują się w podstawowym wyposażeniu kierowców z zamiłowaniem do jazdy terenowej. Ich głównym zadaniem jest wyciąganie ciężkich pojazdów z błota czy zasp na równe i stabilne podłoże. W ostatnich czasach wyciągarki elektryczne znajdują także inne zastosowania. W czym jeszcze mogą pomagać te urządzenia?

 

Jak działa wyciągarka elektryczna?

Urządzenie to jest zasilane prądem pochodzącym z akumulatora pojazdu. Ważną częścią jego budowy jest bęben, który powinien pracować równomiernie. Na ten element nawijana jest lina wyciągająca pojazd. Obecnie używa się dwóch rodzajów lin: syntetycznych i stalowych. Wybór liny do wyciągarki powinien być uzależniony od terenu, w którym nasz sprzęt będzie pracować. Coraz większą popularnością cieszy się pierwsza opcja. Liny syntetyczne są wybierane głównie ze względu na ich wytrzymałość, prostotę obsługi i łatwość nawijania na bęben.

Jeśli jednak planujemy wyjazd w kamieniste tereny, lepiej sprawdzi się lina stalowa. Jest nie tylko wytrzymała, ale również odporna na uszkodzenia mechaniczne, takie jak przetarcia o ostre krawędzie. Do jej głównych wad zaliczyć można wysoką masę oraz trudniejszy technicznie sposób nawijania na bęben. Rozmaite rodzaje wyciągarek elektrycznych, wykonane z różnych materiałów i o różnych parametrach, znaleźć możemy na stronie dragonwinch.com. Sklep oferuje szeroki asortyment oraz pomoc specjalistów w dokonaniu odpowiedniego wyboru.

Jakie zastosowania może jeszcze spełniać wyciągarka elektryczna?

 

Jakie zastosowania może jeszcze spełniać wyciągarka elektryczna?

Wspominaliśmy już o głównym zastosowaniu wyciągarek, czyli wyprowadzaniu pojazdów z błotnistych czy podmokłych terenów. Mogą one być wykorzystywane także w innych sytuacjach. Jeżeli interesuje Państwa pogłębienie wiedzy na temat zastosowania takich sprzętów w terenie, zapraszamy do zapoznania się z artykułem „Wyciągarki elektryczne —niezastąpione wyposażenie samochodu w terenie”.

Wyciągarki cieszą się dużą popularnością wśród służb ratunkowych i pomocy drogowej. Są pomocne przy przeniesieniu samochodu czy uratowaniu go z trudnych sytuacji. Urządzenia tego typu są również w stanie pozbywać się skutków katastrof naturalnych, na przykład przenosząc gałęzie i konary blokujące drogi. Wyciągarki używane są również przez kierowców miejskich. W tym przypadku urządzenie może być bez problemu zastosowane do wyciągania pojazdów z rowów lub zasp śnieżnych.

Co ciekawe, wyciągarki elektryczne wykorzystywane mogą być również do wodowania i wyciągania łodzi. Chociaż nie poradzą sobie z wielkimi statkami, mniejsze łodzie nie stanowią dla nich problemu. Jednorazowa inwestycja może okazać się zbawienna w sytuacjach losowych, a także poprawić komfort i bezpieczeństwo podróży. Należy pamiętać o regularnym konserwowaniu wyciągarki, dzięki czemu unikniemy awarii i problemów.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności