Zastosowanie stali nierdzewnej w budownictwie i architekturze

Pomimo rosnących cen materiałów budowlanych, w polskich miastach możemy zaobserwować prawdziwy boom na budownictwo mieszkaniowe. Budowane są zarówno nowoczesne osiedla budynków wielorodzinnych, jak i modne aleje domów szeregowych. Jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w budownictwie jest stal nierdzewna, którą możemy zastosować zarówno na etapie budowy fundamentów, jak i w trakcie wykończenia wnętrz. Co warto o niej wiedzieć?

 

Cechy stali nierdzewnej

Stal nierdzewna w wyniku wprowadzenia odpowiednich dodatków stopowych, takich jak chrom czy nikiel, uzyskuje specjalne właściwości fizykochemiczne. Materiał ten jest odporny na korozję zarówno ze strony czynników atmosferycznych, jak i rozcieńczonych kwasów. Ponadto może być on stosowany w agresywny środowisku i cechuje się odpornością na wysokie temperatury. Wszystko to dzięki niewidzialnej, pasywnej powłoce tlenku chromu, która powstaje na powierzchni stali w wyniku naturalnej reakcji chemicznej. Co ważne, powłoka ta posiada zdolność samoregeneracji, dzięki czemu artykuły ze stali nierdzewnej cechują się długowiecznością i wytrzymałością. Jest to jeden z najbardziej wszechstronnych materiałów przemysłowych, stosowany obecnie w wielu dziedzinach gospodarki.

Stal nierdzewna w budownictwie

Wyroby ze stali nierdzewnej są powszechnie wykorzystywane w budownictwie. To właśnie z tego materiału wytwarzane są rury, armatura, ale także różnego rodzaju pręty czy kątowniki niezbędne w budowie domu od podstaw. Stal nierdzewna jest nietoksyczna i nie wchodzi w reakcje z innymi substancjami. Może być zatem wykorzystywana przy projektowaniu wszelkiego rodzaju instalacji sanitarnych i gazowych. Materiał ten wykorzystuje się również w produkcji kabin wind, balustrad czy systemów mocowań fasad. Warto zwrócić uwagę, że po wyroby ze stali nierdzewnej coraz częściej sięgają miejscy urbaniści. Stalowe elementy świetnie wyglądają, łatwo je utrzymać w czystości, a przy tym są niemal całkowicie wandaloodporne.

Nie wymagają one także regularnej i kosztownej konserwacji, nawet jeśli są wystawione na zmienne, europejskie warunki atmosferyczne. Ze stali nierdzewnej wykonuje się wiaty przystankowe, ławki, stojaki na rowery czy lampy uliczne. Nic dziwnego, że z każdym rokiem podaż na stal nierdzewną w Polsce jest coraz wyższa. Mimo początkowych problemów nawet pandemia COVID-19 nie zatrzymała wznoszącego trendu sektora hutniczego. Szacuje się, że już w 2021 rok rynek odrobi niemal wszystkie straty związane z ubiegłorocznym lockdownem.

Stal nierdzewna w architekturze

Coraz częściej po artykuły ze stali nierdzewnej sięgają projektanci wnętrz i architekci. Materiał ten stanowi bowiem doskonały element dekoracyjny, który świetnie sprawdza się w nowoczesnych i awangardowych przestrzeniach. Wykonuje się z niego zarówno modne dodatki, jak i osłony kolumn czy filarów. Elementy ze stali nierdzewnej powszechnie wykorzystuje się w budynkach użyteczności publicznej, galeriach handlowych i innych obiektach masowo odwiedzanych przez tłumy. Nawet przy częstej dezynfekcji, zachowują one doskonały wygląd oraz swoje wyjątkowe właściwości. Ze względu na urodę i wytrzymałość stali nierdzewnej, wiele urządzeń AGD posiada obudowę wykonaną właśnie z tego tworzywa. Powierzchnie te łatwo utrzymać w czystości, nie rysują się i są odporne na korozję nawet w przypadku regularnego kontaktu z wodą. W przypadku projektowania kuchni przemysłowych zwykle także różnego rodzaju blaty wykonywane są właśnie ze stali nierdzewnej – restrykcyjne normy HACCP wymagają, aby w kontakcie z żywnością zawsze stosować wyroby ze stali nierdzewnej, ze względu na ich sterylność i nietoksyczność.

Niemal w każdym polskim domu znajdziemy elementy wykonane ze stali nierdzewnej. Często są to sztućce, garnki czy naczynia, lecz coraz częściej są to również zlewozmywaki, armatura i elementy wyposażenia łazienek. Uniwersalność i ponadczasowość tego materiału sprawiają, że branża budowlano-dekoracyjna jest kolejną gałęzią gospodarki, w której elementy stalowe zagościły na dobre.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności