Zwrot walut surowcowych i ropy naftowej

Dolar australijski, uznawany za tzw. walutę surowcową, zyskuje na wartości. Mogą się do tego przyczyniać działania banku centralnego Australii, a także podwyżki cen ropy.

Na ostatnim posiedzeniu w 2021 r. Bank Rezerw Australii utrzymał (już 13. miesiąc z rzędu) stopę procentową na rekordowo niskim poziomie 0,1 proc. Był to ruch zgodny z oczekiwaniami rynku. Przedstawiciele Banku uzasadnili, że inflacja wprawdzie wzrosła, ale pozostaje niska w kategoriach bazowych. Decydenci zauważyli, że przy skromnym wzroście płac presja inflacyjna jest mniejsza niż w wielu innych krajach.

Niskie stopy służą dolarowi australijskiemu? 

Rada Banku powtórzyła, że nie podniesie stopy pieniężnej dopóty, dopóki rzeczywista inflacja w Australii nie znajdzie się trwale w przedziale docelowym 2-3 proc. Rynek pracy ma być też na tyle mocny, aby wygenerować istotnie wyższy niż obecnie wzrost płac, a to prawdopodobnie zajmie trochę czasu, stąd Rada Banku jest uzbrojona w cierpliwość.

Bank Rezerw Australii będzie kontynuować skup obligacji rządowych w tempie 4 mld AUD tygodniowo do lutego, kiedy to dokona przeglądu operacji. Bank nie spodziewa się, by omikron utrudniał ożywienie gospodarcze Australii.

Dolar australijski zdaje się zyskiwać na wartości od dwóch dni. W tym tygodniu kurs AUD/USD najpierw spadł do najniższego poziomu od ponad roku, testując poziom 0,7000. Po komunikacie Banku kurs AUD/USD otarł się jednak już o okolice 0,7100, co wydaje się największym wzrostem od końca października.

Omikron nie taki groźny, ropa w górę

Rosną także ceny ropy naftowej. Kontrakty terminowe na ropę WTI wspięły się we wtorek o ponad 2 proc., do poziomu powyżej 71 USD za baryłkę, przedłużając blisko 5-procentowe odbicie w trakcie poprzedniej sesji, gdy zmniejszyły się obawy dotyczące wariantu omikron koronawirusa oraz jego wpływu na globalny wzrost gospodarczy i popyt na paliwa. Arabia Saudyjska podniosła w niedzielę miesięczne ceny ropy w Azji i w USA.

Wcześniej ceny surowca mogły spadać z powodu niepewności związanej z nową odmianą koronawirusa i jej implikacjami gospodarczymi, ale także w reakcji na zapowiedź uwolnienia strategicznych rezerw surowca przez kraje będące głównymi konsumentami ropy.

Przedstawiciel resortu zdrowia RPA, która była jednym z pierwszych ognisk omikrona, poinformował w weekend, że przypadki zakażenia nową mutacją koronawirusa wykazały jedynie łagodne objawy. Anthony Fauci, główny urzędnik ds. chorób zakaźnych USA, powiedział z kolei, że wstępne dane dotyczące nowego wariantu nie wydają się alarmujące.

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 78% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności