Ile kosztuje gram złota? Dowiedz się, od czego zależy cena i jak ją sprawdzić


Inwestycja w złoto to doskonały sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego i uniezależnienie się od zawirowań na rynkach finansowych, inflacji czy niekorzystnych zmian politycznych. Mogłoby się wydawać, że zakup szlachetnego kruszcu to rozwiązanie wyłącznie dla najzamożniejszej części społeczeństwa. Biorąc jednak pod uwagę szeroką ofertę dealerów złota oraz możliwość zakupu złota o niemalże dowolnej gramaturze, w swym portfelu inwestycyjnym posiadać je może dosłownie każdy. A ile kosztuje gram złota? Od czego zależy jego cena?

 

W jaki sposób ustalana jest cena złota?

Złoto notowane jest na wielu światowych giełdach, jednak zdecydowanie największą rolę w jego wycenie odgrywa giełda londyńska. Dlaczego? Wynika to głównie z wieloletniej historii i tradycji brytyjskiej stolicy w handlu złotem. To właśnie nad Tamizą w XIX wieku powstały pierwsze giełdy specjalizujące się w obrocie kruszcami (London Gold Market oraz Silver Gold Market). Obecnie w ich miejscu działa Stowarzyszenie Londyńskiego Rynku Kruszców, czyli London Bullion Market Association (LBMA). Ten funkcjonujący od 1987 roku podmiot odpowiada za ustalanie ceny złota w czasie rzeczywistym i podawanie jej do publicznej informacji dwa razy dziennie – o godzinie 11:30 i 16:00.

W jaki sposób LBMA ustala aktualny kurs złota? Fixing cen złota to złożony proces, w którym udział bierze aż 13 akredytowanych przez instytucję podmiotów: China Construction Bank, Bank of Communications, HSBC Bank USA NA, Morgan Stanley, Goldman Sachs International, JP Morgan, Standard Chartered, The Toronto Dominion Bank, ICBC Standard Bank, Societe Generale, The Bank of Nova Scotia – ScotiaMocatta, Bank of China oraz UBS.

Próba złota i jej wpływ na cenę kruszcu

Wpływ na cenę złota ma wiele czynników, a w szczególności jego próba. Z uwagi na fakt, iż złoto w czystej postaci jest niezwykle miękkim i plastycznym metalem, miesza się je z innymi kruszcami, dzięki czemu złota biżuteria, monety czy sztabki zyskują na trwałości. Próba złota jest tym samym ustandaryzowanym sposobem określenia zawartości złota w stopie. Wyróżnia się następujące próby złota:

0 – próba 999 (zawartość złota 99,9%);

1 – próba 960 (zawartość złota 96,0%);

2 – próba 750 (zawartość złota 75,0%);

3 – próba 585 (zawartość złota 58,5%);

4 – próba 500 (zawartość złota 50,0%);

5 – próba 375 (zawartość złota 37,5%);

6 – próba 333 (zawartość złota 33,3%).

Alternatywnym dla prób sposobem określania zawartości złota w stopie są karaty. Odpowiednikiem niemalże czystego złota, próby 999, jest złoto 24-karatowe. Po przeciwległej stronie znajduje się złoto 8-karatowe, które odpowiada próbie 333. Cena złota, jak łatwo się domyślić, będzie tym wyższa, im wyższa jego próba bądź ilość karatów. Myśląc o inwestycji w kruszce, warto stawiać na złoto najwyższej próby (min. 995). Stop o mniejszej zawartości złota wykorzystywany jest najczęściej przy produkcji monet kolekcjonerskich oraz biżuterii, która ma wprawdzie dużą wartość użytkową, jednak nie stanowi najlepszej formy inwestycji. Dlaczego? Bowiem wartość złota wykorzystanego do jej produkcji stanowi zaledwie kilkadziesiąt procent ceny w salonie jubilerskim.

Inne czynniki wpływające na cenę złota

Oczywiście cena złota za gram zależy również od wielu innych czynników, których każdy inwestor powinien być świadomy. Bardzo istotne jest to, gdzie dokonuje się zakupu kruszcu. Istnieje wiele możliwości, co tylko potwierdza dużą rozpiętość cen. O ile w przypadku zakupu złota o niewielkiej gramaturze różnice w cenie nie stanowią zbyt dużego problemu, o tyle w kontekście zakupu sztabki już tak. Zdecydowanie najrozsądniejszym działaniem będzie wybór nawet droższego, ale autoryzowanego punktu sprzedaży. Podejrzani pośrednicy nierzadko kuszą konkurencyjnymi cenami, jednak oferują produkty o zaniżonej jakości bądź niższej próbie, które nie zapewniają skutecznego zabezpieczenia majątku.

W szerszej perspektywie cena złota skorelowana jest również z wieloma innymi czynnikami – zalicza się do nich kursy walut, a w szczególności kurs dolara amerykańskiego, inflację, sytuację geopolityczną, popyt, szczególnie ten zgłaszany przez rynek azjatycki, podaż, która podlega coraz większym wahaniom, a także politykę monetarną. Powszechnie znana prawidłowość pozwala założyć, że cena złota rośnie w momencie, kiedy sytuacja na światowych giełdach nie napawa optymizmem lub zagrożona jest polityczna stabilność. W takich bowiem okolicznościach inwestorzy decyzją się na wycofywanie swoich środków z giełd i lokowanie ich w szlachetnym kruszcu, który odporny jest na inflację i pozwala utrzymać wartość zgromadzonego majątku w niepewnych czasach.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję zasady Polityki prywatności