Katarzyna Kukielińska: Czuję się sobą, pozostając sobą!

– Kobiet liderek jest mało, ponieważ zbyt dużo osób pozostaje na etapie teorii o poczucie własnej wartości, zdrowej samoocenie i nie ma odwagi, aby wdrożyć teorii w praktykę. To trudne, ale możliwe do zrealizowania. Kobieta liderka jest skromną osobą. Zna swoje słabe i mocne strony charakteru. Jest uważna i świadoma swoich słów i podejmowanych decyzji. Ma do siebie zaufanie i potrafi dyplomatycznie wyznaczać swoje granice. Kieruje się swoimi wartościami i wie, że nie jest dla wszystkich. Jej ruchy, sposób bycia jest naturalny. – mówi Katarzyna Kukielińska, psycholog, terapeuta. Mediator i negocjator rodzinny w Łodzi, członkini Europejskiego Klubu Kobiet Biznesu, prelegentka I FORUM KOBIET. 

 

 

 

 

Jesteśmy po I FORUM KOBIET organizowanym przez Europejski Klub Kobiet Biznesu. Jak wspominasz to wydarzenie?

Konferencję I Forum Kobiet wspominam jako wartościowe wydarzenie przypominające nam o tym, że jeśli pojawi się problem dotyczący poważnych spraw takich jak wypalenie zawodowe, mobbing, hejt to należy bez wahania szukać wsparcia. Musimy na to reagować, ponieważ wpływa to destruktywnie na nasze zdrowie, relacje z samym sobą, z najbliższymi oraz na to, co najważniejsze – na nasze życie.

Dlaczego warto brać udział w tego typu konferencjach i debatach?

Czasami bagatelizujemy konflikty w miejscu pracy myśląc, że zmiana pracy czy słuszny i potrzebny odzew w swojej sprawie nic nie zmieni, bo błędnie myśli się lub słucha innych, którzy mówią, że w innym miejscu będzie tak samo. Jeśli nie zadbamy o siebie, to zacznie wkradać się do życia stagnacja, bierność, smutek, lęki czy epizody depresji, a w niektórych przypadkach myśli samobójcze. Na udział w takiego typu konferencjach człowiek, który doświadczył mobbingu, wypalenia zawodowego lub jest w trakcie doświadczania ma możliwość dowiedzieć się jak jak się zachować, co zrobić, do kogo się zawrócić o pomoc kiedy będzie jej potrzebował. Słuchając historii innych osób może spowodować, że człowiek poczuje otuchę, zauważy, że nie należy się chować i wstydzić cierpienia. Można poznać naprawdę ciekawe, odważne i silne osoby, a to może dodać skrzydeł i motywacji do działania.

Kluby biznesowe dla kobiet powstają jak grzyby po deszczu. Skąd zainteresowanie wśród kobiet networkingiem i byciem w tego typu organizacjach?

Kobiety zaczynają wierzyć we własną skuteczność. Szukają potwierdzenia i motywacji, aby zrealizować swoje pomysły na założenie działalności. Kobiety, które otoczone są w najbliższym środowisku osobami, które pracują na etacie, a ta jedna marzy, aby otworzyć swój biznes ma mniejsze szanse na zrozumienie, ponieważ dla niektórych osób nadal pokutuje myśl, że praca na etacie jest stabilna i bezpieczna. W związku z tym kobiety, wychodzą do obcego środowiska, tam gdzie znajdą, zobaczą, usłyszą od innych kobiet jak one wdrożyły swój plan, aby osiągnąć cel. Od czego należy zacząć. Są też inne powody, jak na przykład taki, że niektóre panie, które prowadzą już swój biznes, chcą pokazać co robią i tym samym znaleźć potencjalne klientki. To również jest dobry pomysł na reklamę swojego biznesu.

Kim jest współczesna kobieta liderka?

Kobiet liderek jest mało, ponieważ zbyt dużo osób pozostaje na etapie teorii o poczucie własnej wartości, zdrowej samoocenie i nie ma odwagi, aby wdrożyć teorii w praktykę. To trudne, ale możliwe do zrealizowania. Kobieta liderka jest skromną osobą. Zna swoje słabe i mocne strony charakteru. Jest uważna i świadoma swoich słów i podejmowanych decyzji. Ma do siebie zaufanie i potrafi dyplomatycznie wyznaczać swoje granice. Kieruje się swoimi wartościami i wie, że nie jest dla wszystkich. Jej ruchy, sposób bycia jest naturalny. Ma poczucie obfitości. Potrafi sprawiać komplementy i zauważa talenty i kompetencje u innych osób. Ludzie w jej otoczeniu czują się akceptowane, zauważone i wysłuchane.

Cechy prawdziwej liderki XXI wieku?

Kobieta już nie musi udowadniać mężczyznom, że potrafi podejmować decyzję ukrywając swoją naturalną wrażliwość, ponieważ teraz jest czas i epoka dla mężczyzn, aby zaczęli okazywać swoją naturalną wrażliwość. Biznes to nie tylko pieniądze i władza, ale zdrowa z szacunkiem relacja z drugim człowiekiem. Potrzebujemy o tym jak najczęściej mówić, przypominać, że wrażliwość i emocje są dla nas ważne i powinniśmy z tego korzystać, aby poczuć że jesteśmy całością, a nie tylko jedną częścią umysłu. Mamy też intuicję i duszę, która cierpi jeśli odrzucamy i udajemy kogoś kim nigdy nie będziemy. Świat jest równy dla kobiet i mężczyzn, nie powinniśmy już dzielić na pół według EGO, ale wejść we współpracę z szacunkiem dla naszych naturalnych różnic, tak, aby każdy mógłby być zadowolony.

Czy czujesz się liderką?

Czuję się sobą, pozostając sobą.

Czy istnieje coś takiego, jak kobiecy styl przywództwa?

Styl przywództwa widzę w ten sposób, że na czele stoi kobieta, która zna swoje silne i mocne strony swojego charakteru. Jest odporna na hejt czy na plotki. Wie kim jest. Zna się na ludziach i potrafi odnaleźć się w różnych sytuacjach. Jej silną stroną jest wychodzenie do ludzi i komunikowanie się w sposób życzliwy. Jest dobrą dyplomatką. Dla niej problemy to wyzwania. Jest kreatywna i jak trzeba to zaryzykuje. Jest silna i odważna. Potrafi być autorytetem i pomaga wzrastać innym Kobietom.

Czy to prawda, że kobiety w biznesie rzadziej podejmują ryzyko niż mężczyźni? Jak jest w Twoim przypadku? Lubisz ryzyko?

Coraz więcej kobiet podejmuje ryzyko. Początki najczęściej kierowane są i podpierane lękiem co powiedzą inni. Człowiek wolał się wycofać, niż doświadczyć niepowodzenia. A po latach Kobiety zauważyły, że to była ucieczka i strach. Teraz już wiedzą, że jak uwierzą w siebie to szlifują swój charakter i tym samym się wzmacniają. A jak raz coś nie wyjdzie to w skupieniu podchodzą do sprawy jeszcze raz tylko z innym nastawieniem. Spokojnym i uważnym.

Jednym z tematów podejmowanych podczas FORUM był hejt. czy dotknął Cię hejt w swoim środowisku biznesowym? Jeśli tak, to jak sobie z nim poradziłaś? Jak sobie radzić z hejtem?

Dotknął mnie hejt w środowisku biznesowym. Poradziłam sobie z tym, że jeszcze bardziej uświadomiłam sobie ile pracy przez ostatnią dekadę włożyłam w swój rozwój. Moja historia, doświadczenia przez które przeszłam wzmocniły mnie i hejt nie ma szans, żeby mnie dotknął. Może zrobić mi się przykro, ale wiem, że jej hejt jest wołaniem o pomoc, gdyż osoba, która hejtuje nie zadbała wystarczająco o swoje potrzeby. Jeśli ktoś hejtuje to znaczy, że ta osoba bardzo jest nieszczęśliwa i biedna duchowo.

Podczas forum mówiono także o wypaleniu zawodowym. Co robić, by nas ono nie dotknęło? A jeśli już dotknie gdzie szukać ratunku?

Po pandemii ludzie wrócili do większej ilości godzin pracy. Wzrosły koszty, a potrzeby nie zmalały. Obecnie człowiek zbyt dużo pracuje, a za mało odpoczywa. Pracoholizm jest niebezpieczny. Nawet jeśli człowiek zarobi satysfakcjonującą liczbę pieniędzy to wypalenie zawodowe odbierze radość i siłę, aby się z tego cieszyć. Ważny jest umiar, a teraz o to jest ciężko. Ratunku należy szukać kiedy pojawi się poirytowanie drobiazgiem, płacz bez powodu, smutek, nadmierne zmęczenie. Brak chęci spędzania czasu z najbliższymi, bezsenność, lęki, strach. To są najczęstsze symptomy u osób, które zaniedbały czas odpoczynku, relaksu. Z odwagą można przyjść do terapeuty, który sam dba o siebie i wie jak wprowadzać techniki relaksacyjne. To również jest ważna część naszego dnia. Dbanie o higienę psychiczną wpłynie pozytywnie na ciało i duszę.

Czy celebrujesz swoje osiągnięcia i sukcesy?

Celebruję moje sukcesy i osiągnięcia. Dzielę się z tym moimi przyjaciółmi i najważniejszymi ludźmi w moim życiu. Lubię to robić bo wtedy doceniam i zauważam jak się zmieniam na lepsze. Szlifuję swoje kolejne kompetencje, charakter. Cieszy mnie to, że jestem dla siebie dobra i jeszcze bardziej zbliżam się do tego kim jestem. Odkrywam siebie na nowo.

Jak ładujesz akumulatory poza pracą? Jak odpoczywasz?

Po pracy dbam o swoją higienę psychiczną i odpoczywam w ciszy i spokoju. Uwielbiam podróżować i jak tylko mam możliwość to realizuję swoje plany podróżnicze. Staram się spędzać jak najwięcej czasu blisko natury bo tam czuję się najspokojniej.

Złota myśl z którą chciałabyś zostawić naszych Czytelników?

Zdystansuj się do życia, nie bierz wszystkiego do siebie i na poważnie. Życie nie jest czarno białe, ale ma odcienie szarości. Jesteś człowiekiem naturą. Urodziłaś się w pełni wartościowa, ważna i cenna. Odnajdź to w sobie bo to cały czas w Tobie siedzi i czeka, a tam są wspaniałe zasoby i ukryte skarby skuteczności, radości i wolności wewnętrznej.

Rozmawiała: Ilona Adamska

Więcej na: www.katarzynakukielinska.pl

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności