lederboard

Marcel Kozyro: Zakup okularów progresywnych to najlepsze rozwiązanie

Wielu klientów naszego salonu optycznego zwleka z zakupem okularów progresywnych obawiając się utrudnionej adaptacji czy ograniczeniach w widzeniu na bliską odległość. Zupełnie niesłusznie — rozmowa z Marcelem Kozyro specjalistą z salonu Mozart Optyk.

Czy może Pan sprecyzować dla kogo są okulary progresywne?

Okulary progresywne zastępują okulary do czytania i do dali. W ramach jednej soczewki znajdują się różne moce korekcji, użytkownik sam wybiera, z którego segmentu soczewki w danym momencie będzie korzystał. Z okularów progresywnych korzystają osoby, które mają problem z akomodacją, czyli zdolnością oka do dostosowywania ostrości widzenia na różne odległości. Trudności zaczynają się często w okolicach 40 roku życia gdy mięśnie odpowiedzialne za kształt soczewki oka przestają być już tak elastyczne. Nie są w stanie odpowiednio spłaszczyć soczewki i tym samym zmienić jej ogniskowej.

Czyli jeśli mamy już okulary do dali, a jednocześnie zaczynają się problemy z widzeniem przedmiotów z bliska, musimy kupić dodatkową parę okularów?

Tak, im dłużej będziemy czekać, tym bardziej będzie męczył się nasz wzrok. Wielu klientów ratuje się starając czytać z większej odległości, jednak odwlekanie decyzji o zakupie kolejnej pary okularów działa na naszą niekorzyść.

Czy ciągła zamiana okularów jest nie jest problematyczna?

Oczywiście, tymbardziej jeżeli prowadzimy aktywny tryb życia, często musimy odczytywać informację z wielu miejsc jednocześnie, dodatkowo często będąc w ruchu. Takiej swobody nie dadzą nam żadne okulary jednoogniskowe. Jeżeli zależy nam na codziennym komforcie musimy wybrać okulary progresywne.

Jednak wiele osób ma obiekcje do tego typu szkieł, czego najczęściej obawiają się klienci salonu Mozart Optyk w Krakowie?

Dookoła okularów progresywnych narosło wiele mitów, klienci najczęściej obawiają się wysokich kosztów, trudności z adaptacją, abberacji (bocznych zakłóceń obrazu), nie odpowiednio dobranej oprawki, trudności podczas pracy z komputerem. Jednak doświadczony optyk, pracujący na odpowiednim produkcie jest w stanie rozwiązać większość tych problemów.

Kluczowa jest rozmowa z optometrystą, optykiem, czyli przedstawienie potrzeb tak, aby zostały zrozumiane i spełnione. Istnieje wiele rodzajów szkieł do okularów, różnych producentów i wielu wariantach. Samodzielnie, bardzo ciężko podjąć świadomą decyzję.

Gotowe okulary progresywne ZEISS

Czym kierować się podczas zakupu okularów progresywnych?

Istnieje bardzo dużo rodzajów soczewek progresywnych, różnią się ceną i złożonością konstrukcji. W mojej ocenie każda soczewka progresywna powinna być wykonana indywidualnie dla każdego pacjenta. Tylko wtedy mamy możliwość ustawienia segmentów, wygaszenia zniekształceń brzegowych, ustalenia odpowiedniego przyrostu mocy i wysokości obszarów do bliży, dali i odległości pośrednich. Tak wykonana soczewka gwarantuje wyższy poziom komfortu niż rozwiązania, w których do gotowej konstrukcji doszlifowuje się tylko odpowiednią moc korekcji do bliży.

W naszym salonie pracujemy na soczewkach ZEISS-a. Każda soczewka wykonywana jest indywidualnie na podstawie parametrów pacjenta i kształtu oprawy. Przed kupnem okularów progresywnych należy wymagać pełnego badania wzroku. Koniecznie w salonie optycznym, w którym zamawiamy szkła.

Warto zwrócić również uwagę czy optyk lub producent szkieł oferuje gwarancję adaptacji na zamówione okulary. Soczewki wieloogniskowe wymagają wykształcenia w sobie pewnych nawyków, np. podczas pracy z komputerem należy delikatnie podnieść głowę, a nie tylko wzrok. Jeżeli po upływie kilku tygodni od zakupu soczewek progresywnych trudności w widzeniu będą nadal się utrzymywać, dobry optyk wymieni soczewki na inne lub w najgorszym wypadku wymienia na dwie pary klasycznych okularów.

Dziękujemy za rozmowę, myślę, że przekazane informacje będą przydatne dla czytelników naszego magazynu.

Warto doczytać:

https://magazynvip.pl/twoja-sciezka-do-lepszego-widzenia-kupujemy-nowe-okulary/

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności