Najlepsi bariści będą walczyć o tytuł Mistrza Polski Latte Art


Najlepsi polscy bariści będą na początku lutego rywalizować o tytuł Mistrza Polski Latte Art. Nagrodą za stworzenie najlepszych wzorów na kawie będzie m.in. możliwość wyjazdu w marcu na Mistrzostwa Świata Latte Art w Chinach.

 

Kawy mleczne stanowią ponad 80 procent wypijanych przez Polaków kaw, nic więc dziwnego, że sztuka latte art, czyli tworzenie wzorów na powierzchni mlecznej kawy, jest jedną z podstawowych umiejętności wymaganych od baristów – przypomniano w przesłanym dziennikarzom 12 stycznia materiale.

Klientom kawiarni stworzenie wzoru rozety czy serca może się wydawać proste, ale wymaga wielu godzin praktyki i stworzenia setek mlecznych rysunków. Bariści, którzy radzą sobie z tym najlepiej, 6 i 7 lutego zmierzą się podczas Mistrzostw Polski Latte Art.

Jak zapowiedziano, udział w zawodach w Rumi weźmie 16 osób, stanowiących elitę w zawodzie baristy. Na zwycięzcę, oprócz cennych nagród rzeczowych i tytułu Mistrza, czeka także zaszczyt reprezentowania naszego kraju na Mistrzostwach Świata Latte Art, które odbędą się w marcu w Chinach.

Poziom zawodów jest bardzo wysoki, a polscy bariści mają coraz lepsze umiejętności, doceniane na arenie międzynarodowej.

Dowodem na to jest zwycięstwo, które Agnieszka Rojewska, czyli Mistrzyni Polski Baristów 2015, odniosła na międzynarodowych zawodach Milano Latte Art Challenge 2015 oraz sukcesy Leszka Jędrasika, Mistrza Polski Latte Art 2011, 2012 i 2013, który dwukrotnie był finalistą Mistrzostw Świata Latte Art w latach 2012 i 2013 – podkreślono w komunikacie prasowym.

barista1

„Podczas mistrzostw oceniany jest nie tylko sam wzór, ale i jego powtarzalność oraz warsztat pracy” – wyjaśnił Marcin Michalik, organizator zawodów, Mistrz Polski Latte Art 2010 i Wicemistrz Polski Latte Art 2008. „Osoba, która zwycięży w tak trudnej rywalizacji, naprawdę ma się czym pochwalić. Wierzymy, że udowodni to podczas zawodów w Szanghaju” – dodał.

Zawody odbędą się w Akademii Kawy i Herbaty J. J. Darboven – w sobotę 6 lutego przeprowadzone zostaną eliminacje, finał rozegrany zostanie w niedzielę 7 lutego. Widzowie, którzy będą chcieli na własne oczy zobaczyć zmagania zawodników, będą mogli wypić kawę serwowaną przez najlepszych baristów w Polsce.

Mistrzostwa Polski Latte Art odbywają się pod patronatem SCAE, czyli Speciality Coffee Association of Europe, branżowego stowarzyszenia, którego celem jest promowanie kawy najwyższej jakości. Zawodnicy oceniani są na podstawie regulaminu obowiązującego w międzynarodowych zawodach z cyklu World Coffee Events.

(gm)

FOT. © Colours of Coffee

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności