Podwyżki cen surowców – to dopiero początek?

Od połowy 2020 r. cena gazu w USA wzrosła o 198 proc., ropy WTI o 178 proc., miedzi o 98 proc., srebra o 45 proc., a złota o 2 proc. Niewykluczone, że istotniejsze wahania cen surowców mogą być dopiero przed nami. 

 

Surowce energetyczne wraz z miedzią mogły ostatnio drożeć ze względu na ekspansję gospodarczą, która nastąpiła po zniesienia lockdownów. Zapotrzebowanie na energię gwałtownie wzrosło, podobnie jak na materiały budowlane, w tym na miedź, która często uchodzi za barometr gospodarczy.

Złoto czy srebro wydają się z kolei metalami, które bardziej są substytutem gotówki czy też formą lokowania i przechowywania kapitału niż aktywami potencjalnie zyskującymi w fazie boomu gospodarczego, gdy sentyment do ryzyka wydaje się bardzo wysoki.

Złoto blisko 1800 USD

Na rynkach coraz więcej się mówi o możliwym szczycie w cyklu koniunkturalnym i tym samym o powrocie do substytutów gotówki z bardziej ryzykownych aktywów. Wśród walut zdaje się drożeć frank szwajcarski, i to zarówno względem euro czy dolara, jak i złotego. Wśród surowców może się zwiększać popyt na złoto, którego cena wzrosła dziś do 1790 dolarów za uncję. W tle tej podwyżki utrzymuje się presja inflacyjna i nieco słabszy w minionych dniach dolar. Od dwóch tygodni amerykańska waluta zdaje się utrzymywać w trendzie spadkowym.

Złoto zwykle stanowiło formę zabezpieczenia przed inflacją. Obecnie do presji rosnących cen dochodzi także możliwość wystąpienia stagflacji.

Inflacja kosztowa wciąż wysoka

Głównym czynnikiem istotnym dla inflacji kosztowej na świecie są ceny paliw wynikające poniekąd z ceny ropy naftowej. Kontrakty terminowe na ropę WTI utrzymują się dziś na 7-letnich maksimach i oscylują wokół 82,2 USD za baryłkę, odrabiając znaczną część strat z poprzedniego dnia. Podwyżki mogą powodować utrzymujące się obawy związane z ograniczeniem podaży w USA.

Wcześniej rosnące ceny węgla i gazu mogły spowodować większe zużycie ropy do celów energetycznych i grzewczych. Jednak ostatnie dane EIA pokazały, że zapasy ropy i paliw w USA się zmniejszyły. W magazynie w Cushing rezerwy spadły nawet do trzyletniego minimum, a przecież sezon zimowy dopiero się zacznie.

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 78% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności