lederboard

Praca zdalna? Gdzie szukać ofert pracy?

Wraz z nadejściem kolejnych fal pandemii koronawirusa, od roku 2019 zdalna forma pracy niesłychanie zyskała na popularności. Szacuje się nawet, że w szczytowym momencie walki z Covid-19, pracę z domu świadczyło ponad 3 mln pracowników, czyli ok. 20 proc. zatrudnionych. Specyfika sytuacji epidemicznej wymusiła na pracodawcach zlecanie wykonywania obowiązków zespołom poza siedzibą firmy, czy przedsiębiorstwa. Wdrażane zasady reżimu sanitarnego uniemożliwiały bowiem, kontynuację najczęściej spotykanego dotychczas trybu stacjonarnego, do którego jak pokazują najnowsze badania zdecydowanie mniej osób chciałoby powrócić.

Praca zdalna okiem pracowników i pracodawców

Ankieta przeprowadzona przez Uniwersytet Warszawski na potrzeby raportu „Przyszłość pracy w sektorze finansowym” wskazuje na liczne zalety, jak i wady trybu zdalnego, jako że pracownicy wymienili w niej szereg jego pozytywnych aspektów, ale też całkiem sporo minusów. Respondenci doceniali na przykład elastyczność, wysoki poziom bezpieczeństwa, oraz oszczędność czasu, zaś skarżyli się na rozluźnienie więzi między współpracownikami, a także dość uciążliwe zacieranie się granic między życiem prywatnym a zawodowym. Mimo wszystko, powyższy model pozostaje preferowanym, o ile istnieje możliwość przyjścia do biura około dwóch razy w miesiącu. Z drugiej strony jednak coraz więcej pracodawców nakłania podwładnych do częstszego odwiedzania swoich siedzib.

Praca na odległość budzi zatem kontrowersje i jest tematem żywych dyskusji wśród aktywnych zawodowo ludzi z przeróżnych branż. Home office pomaga więc zarówno realizować się jako partner, jak i rodzic, ale generuje jednocześnie istotne obawy, gdyż jeszcze nie zdążyliśmy w pełni przywyknąć do zmieniających się dynamicznie pandemicznych realiów. Za niewątpliwy atut uważa się tymczasem rekrutowanie online, nierzadko minimalizujące stres i stosunkowo wygodne.

Jak i gdzie szukać, by znaleźć?

Poszukiwanie pracy, jak wiadomo zawsze wymagało odrobiny wysiłku, zaś teraz tym bardziej nie należy do najłatwiejszych zadań. Sam sposób wyboru optymalnych ofert bywa nie lada wyzwaniem, nie wspominając o organizacji domowego centrum dowodzenia, albowiem odpowiednio zaaranżowana przestrzeń, sprzyja koncentracji i skutecznie podnosi wydajność. Logistyka i niedogodności przestrzenne nie są  jednak na pierwszym planie, gdyż  najtrudniejszym elementem dla wielu pracowników jest godzenie obowiązków zawodowych z opieką nad dziećmi.

Na interesujące oferty stanowisk z rozmaitych branż można trafić na sprawdzonych i intuicyjnych stronach internetowych – https://www.gowork.pl/praca. Tam też przedstawionych jest całe mnóstwo propozycji z dokładnymi wytycznymi i konkretnymi oczekiwaniami pracodawców. Szukając zaś stricte pracy zdalnej, wystarczy zaznaczyć tę opcję w okienku. Naprzeciw kandydatom wychodzą również grupy tworzone na Facebooku i portale businessowe typu Linkedin. Doskonałym rozwiązaniem są też funkcjonalności, jak wideokonferencje w celach e-rekrutacji, zakładki „szukam pracy” na koncie użytkownika i specjalnie dostosowany do bieżących okoliczności interfejs.

Oczywiście, to, na jaką formę zatrudnienia ostatecznie się zdecydujemy zależy wyłącznie od nas i naszych indywidualnych preferencji. Trzeba też podkreślić, iż w nie wszystkich branżach istnieje możliwość pracy zdalnej, z kolei największy odsetek pracujących w ten sposób, notuje się w sektorze IT. Według Głównego Urzędu Statystycznego natomiast jedynie 5 proc. pracujących robiło to zdalnie, a podsumowując, skala pracy zdalnej w sektorze prywatnym była wyższa niż w sektorze publicznym.

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności