lederboard

Zrównoważony rozwój i przemysł idą w parze

Według raportu World Energy Outlook z 2016 roku sektor przemysłu na całym świecie  zużywa jedną trzecią wszystkich zasobów energii, a przy tym odpowiada aż za 85 proc. emisji CO2. Co więcej, w ciągu ostatniego ćwierćwiecza zużycie energii wzrosło o 50 proc. i wciąż rośnie. Aby uniknąć katastrofy klimatyczno-energetycznej, należy zarówno zmniejszyć intensywność emisji dwutlenku węgla, jak i poprawić wydajność w przemyśle. Trzykrotnie.

 

Usprawnienie procesu zarządzania energią gwarantuje automatyzacja i cyfryzacja zakładów przemysłowych. Przy odpowiednich rozwiązaniach, można liczyć na zmniejszenie zużycia energii oraz jej kosztów nawet o 30 proc. W skali globalnej to niewyobrażalnie dużo. Jeśli każda firma przemysłowa na świecie zaoszczędziłaby 30 proc. energii, którą obecnie zużywa, jako ludzkość bylibyśmy zdecydowanie bliżej zlikwidowania aktualnych problemów klimatyczno-energetycznych. Rozwiązania takie jak cyfryzacja i IoT pomogą w oszczędnościach i mądrym zużyciu energii.

Cyfrowa transformacja przemysłu ma w zamyśle zintegrowanie wszystkich urządzeń. Ułatwia to wgląd w zużycie energii w czasie rzeczywistym. Wizualizacja ta jest niezbędna dla przemysłu. Nie tylko jeśli chodzi o zużycie energii i odpadów, ale też dzięki architekturze systemu pozwala każdemu pracownikowi, od operatora po kierownika zakładu, podejmować odpowiednie działania – wyjaśnia Jacek Łukaszewski, Prezes Schneider Electric.

Optymalizacja kluczem do sukcesu

Cyfrowa transformacja przemysłu daje personelowi zakładu wachlarz narzędzi, dzięki którym może on dokładniej identyfikować błędy. Dużo łatwiej może zlokalizować wymagania w zakresie konserwacji, a następnie wysyłać właściwą osobę, gdy potrzebna jest interwencja człowieka.

Usprawnienie produkcji poprzez lokalizację, a tym samym ograniczenie transportu jest kolejnym sposobem na „lepszą produkcję” i poprawę zrównoważonego rozwoju firmy oraz optymalizację łańcuchów dostaw.  Automatyzacja prostych procesów i monitorowanie zużycia energii w połączeniu z podnoszeniem kwalifikacji personelu zakładu i operatorów we wszystkich regionach geograficznych oraz gospodarkach może zwiastować nową wizję świata przemysłowego.

Energia odnawialna

Równie ważne w zrównoważonym rozwoju i przemyśle jest wydajniejsze eksploatowanie energii odnawialnej. Nie ma wątpliwości, że jest to najprostszy, najtańszy, najszybszy i najbardziej opłacalny sposób na oszczędność oraz dbanie o środowisko naturalne. W wielu branżach istnieje ogromny niewykorzystany potencjał na bardziej ekonomiczne zużycie energii. Pomocna w tym zakresie okazuje się zaawansowana technologia, która pomoże złagodzić negatywny wpływ na środowisko.

XXI wiek może stać się w tym zakresie przełomowy. Trend zero waste, czyli maksymalne ograniczenie produkowanych odpadów, recykling, a przede wszystkim korzystanie z odnawialnych źródeł energii (OZE) zredukuje emisję CO2. Ze zobowiązań wynikających m.in. z pakietu klimatycznego 3×20 wynika, że do 2020 roku sama Polska ma obowiązek uzyskać 15 proc. udziału OZE w zużyciu energii. Już teraz Urząd Regulacji Energetyki informuje, że na koniec września 2017 roku ze wszystkich źródeł OZE najwięcej było w Polsce farm wiatrowych – ich łączna moc wyniosła 5 848,671 MW – na koniec 2016 roku było to 5 807,416 MW.  Przemysł i zrównoważony rozwój nie wykluczają się już wzajemnie. Producenci przemysłowi mają teraz do dyspozycji narzędzia, które pomagają im podejmować decyzje dotyczące zrównoważonego rozwoju bez narażania na szwank swojej działalności. W rzeczywistości w wielu przypadkach działania na rzecz zrównoważonego rozwoju – dobre dla planety, mogą również przynieść nowe możliwości biznesowe i przyciągnąć nowych klientów. Jest to zmiana, która na początku może zająć trochę czasu i wysiłku, ale zwrot z inwestycji nastąpi na wielu poziomach.

O Schneider Electric

Schneider Electric jest liderem cyfrowej transformacji w zarządzaniu energią i automatyce, w budownictwie komercyjnym i mieszkaniowym, centrach danych, obiektach infrastrukturalnych, energetyce oraz przemyśle. Firma obsługuje klientów w ponad 100 krajach, będąc wiodącym dostawcą w obszarze rozdziału energii średniego i niskiego napięcia, zasilania gwarantowanego oraz automatyki. Dostarcza produkty oraz zintegrowane i efektywne rozwiązania, obejmujące systemy zasilania, sterowania oraz oprogramowanie.

Schneider Electric współpracuje z szeroką społecznością Partnerów, Integratorów oraz Deweloperów w oparciu o swoją otwartą platformę technologiczną, dostarczając sterowanie w czasie rzeczywistym i efektywność operacyjną. Wierzymy, że Schneider Electric to wspaniała firma dzięki wspaniałym ludziom i partnerom, którzy ją tworzą. Nasze zaangażowanie w innowacyjność, różnorodność oraz zrównoważony rozwój zapewnia niezawodny dostęp do energii każdemu, w każdym miejscu i w każdym momencie naszego życia. Nazywamy to Life Is On.

www.schneider-electric.pl

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności